• Eylül 22, 2021

Kodlama Nedir?

 Kodlama Nedir?

Kodlama son zamanlarda, günümüz teknolojisiyle beraber  gün  geçtikçe popüler olmaya başladı. Popülerlikle beraber artık erken yaşta çocuklara da kodlama eğitimleri veriliyor. İngilizce karşılığı coding olsa da yaygın kullanımı coder şeklindedir ve sürekli karıştırılır. Peki  kodlama nedir ?

Kodlama, bir bilgisayara ya da kod okuyucuya onun anlayabileceği dilden yazılan komut dizisidir. Tanımı biraz daha açık bir dil ile ifade etmek gerekirse, örneğin ekrana adınızı yazdırmak istiyorsunuz ve kodlama çalıştığınız dil de ekrana yazı yazdırma komutu “yazdır” olarak varsayılsın. Bu durumda sizin yazmanız gereken kod şöyle olacaktır;

  • yazdır “isminiz”;

En basit hali ile kodlama bu şekilde ifade edilebilir fakat elbette ki komutlar kodlama yapılan alana göre değişiklikler gösterecektir yani bir yapay zeka alanı ile web alanı tabi ki farklılık gösterecektir.

Kodlama Neden Öğrenmeliyim?

Kodlama öğrenmek kişiye analitik düşünceyi benimsemeye zorlar. Yani bir problemi, bir durumu çok iyi analiz etmeyi, farklı açılardan bakabilmeyi, bir sorunu parçalara ayırıp farklı çözümleri  birleştirerek asıl sonuca ulaşabilmeyi sağlar.

Ayrıca belirttiğimiz gibi problem çözmeyi geliştirmenin yanında bilim, matematik, takım çalışması ve proje bazlı düşünme konularında da oldukça katkı sağlayacaktır. Ek bilgi olarak da kodlama öğrenmek de dil öğrenmek gibi erken yaşta eğitime başlandığında daha kolay öğrenilebilir.

Kodlama Öğrenirken Neye Dikkat Etmeliyim?

Kodlama eğitimlerine başlandığında çocuk ya da yetişkin fark etmeksizin heyecan olacaktır ve bu heyecan bir programlama dilinde biraz ilerledikten sonra hemen başka bir dile geçiş yapıp o dili de öğrenme çabalarına girmenize yol açabilir ve bu durum da aslında pek iyi bir hamle olmayacaktır. Asıl yapılması gereken bir dil ile ilerleyip iyice öğrendikten sonra başka bir programlama diline geçiş olur. Aksi durumda bir çok dil ile çalışmaya çalışırsanız evet bir çok dil hakkında temel bilgiye sahip olabilirsiniz fakat hiçbirinde tam anlamıyla bilgili olamazsınız.

Aileler de çocukların eğitimlerinde birden fazla programlama dili öğrenmelerini isterler ve genelde aceleci davranırlar dolayısıyla belirtilen hataya düşerler. Özellikle çocuklar için bu konuya oldukça özen gösterilmesi gerekir.

Yetişkin bir birey olarak da kodlamaya başlanılacaksa yazılımsal olarak hangi alanın ilginizi  çektiğini tespit ederek başlamanız  sizi daha çok tatmin edecektir. Örneğin kendi web sitenizin kodlamasını yapmak sizi mutlu edecekse web yazılımı ile başlamanız daha iyi öğrenmenizi sağlayacaktır. Sık sorulan kodlama nedir sorusunun açıklamasını beğendiğinizi umuyoruz.

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir