• Temmuz 14, 2024

Atatürk’ün Kişilik Özellikleri

 Atatürk’ün Kişilik Özellikleri

Atatürk’ün Kişilik Özellikleri

Başarıları, etkileyici sözleri ve aynı zamanda liderliği ile onu tanıyan ve bilen herkesi kendisine hayran bırakan Mustafa Kemal Atatürk’ün kişilik özellikleri onun bu başarıları elde edebilmesine olanak sağlamıştır. Savaşlarda elde etmiş olduğu başarılardan gerçekleştirdiği planlara ve ileri düzeydeki tahmin yeteneklerine kadar aslında her bir niteliği onun kişilik özelliğinin birer parçasıdır. Peki, Atatürk’ün kişilik özellikleri nelerdir?

Atatürk’ün Kişilik Özellikleri Nedir?

Mustafa Kemal Atatürk’ün kişilik özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • İleri Görüşlü Olması: Atatürk planlarını daima geleceğe yönelik öngörüleri üzerine yapan ve bu sayede pek çok başarı elde eden bir lider olmuştur. Atatürk’ün kişisel özellikleri arasında yer alan ileri görüşlü olması özelliği onun özellikli de bir lider olarak pek çok alanda kritik tespitlerde bulunabilmesine olanak sağlamıştır.
 • Çalışkan Oluşu: Atatürk hem öğrencilik hayatında hem de askerliği boyunca çalışkan bir kişiliğe sahip olmuştur. Bu sayede doğru bilgileri öğrenerek bunları kendi çalışkanlığı ile harmanlamış, yabancı eserleri kendisine ek kaynak olarak almış ve planlarını nitelikli şekilde hayata geçirebilmiştir.
 • Çok Yönlülüğü: Atatürk her daim çok yönlü kişilik ile öne çıkmıştır. Devlet adamı ve asker olarak görev yaparken kadınları düşünmüş, onlar için yeni kanunlar getirmiş, bir yandan köy okullarında öğretmenlerin daha iyi şartlarda eğitim verebilmesini düşünmüş ve aynı zamanda kendisini yabancı kaynaklarla beslemiştir. Edebiyat, sanat, spor gibi alanların her birinde kendini geliştirerek halka bu konuda katkı sağlamak istemiştir.
 • Disiplinli Olması: Mustafa Kemal Atatürk, disiplinli şekilde hareket ettiğini askeri hayatında da öğrencilik süresi boyunca da göstermiş, sahip olduğu disiplinli şekilde çalışma prensibini de bu alanların her birinde ortaya koymuştur.
 • Çözüm Bulma Potansiyeli: En zor anlarda dahi bir çözüm yolu bulmak için çaba gösteren Atatürk, her daim çözüm yolu arayan ve en doğru kararları almak için çabalayan bir lider olmuştur.
 • Vatan ve Millet Sevgisine Sahip Olması: Ülkesi, milleti ve askerleri için yaptığı onca fedakarlığa bakıldığında Mustafa Kemal Atatürk’ün vatan ve millet sevgisi net şekilde anlaşılabilmektedir. Gerektiğinde kendisini feda edebilen yapısı da bunu en açık hali ile gözler önüne sermektedir.
 • İdealist Yapısı: Atatürk daima savunduğu ideallere inanan ve bunlar için savaşan bir karaktere sahip olmuştur. İdealist kişiliği sayesinde amaçlarından ve yöntemlerinden de asla vazgeçmemiştir.
 • Lider Oluşu: Atatürk her daim lider bir kişiliğe sahip olmuş, liderlik yaparken de kendini geri çekmeden her alanda destek sağlamayı sürdürmüştür. Cesaret verici, güçlendirici ve akıllı karakteri sayesinde liderliğini de en iyi şekilde göstermiştir.
 • Eğitimci Kişiliği: Atatürk eğitimci kişiliği ile öne çıkan liderlerden biridir. Daima gelişmelerin peşinden koşmuş ve halkının da eğitim görerek bilgili ve kültürlü olması için çaba göstermiştir. Dil öğrenmek, kitap okumak, okuma ve yazma bilerek hayatta başarı sahibi olmak onun halkı için en çok istediği eğitim olanakları arasında yer almıştır.
 • Sabırlı Oluşu: Sabrını her durumda koruyan Atatürk bu sayede öfkesini ve hırsını kontrol edebilmiş; fevri hareketlerden kaçınarak planlı şekilde ilerlemeyi kendisine bir prensip edinmiştir. Sabırlı karakteri onun bu hareketlerini ve düşüncelerini de destekler niteliktedir.
 • Ümitsizlik İle Savaşması: Savaş sırasında en önemli sorunlardan biri ümitsizliktir ve Atatürk ümitsizliğe yer vermeyen tavrı ile savaş sırasında kaybedildiğini bilse dahi ordusunun moralini yüksek tutmak için bir an için bile ümitsizlik göstermemiş ve ordusunu hep desteklemiştir.

Atatürk’ün kişilik özellikleri, onun günümüzde bile hala başarılarının ve kendisinin saygı ile anılarak konuşulmasına neden olmuştur. Bu karakter özellikleri onun büyük başarılar elde etmesine katkı sağladığı gibi ordusuna da her daim destek olmasına yardımcı olmuştur.

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir