• Temmuz 14, 2024

2021 LGS Sonuçları Açıklandı

 2021 LGS Sonuçları Açıklandı

2021 LGS Sonuçları Açıklandı

30 Haziran 2021 tarihinde 2021 LGS sonuçları açıklandı! Öğrencilerin merakla beklediği, Liselere Geçiş Sınavı olarak bilinen 2021 LGS sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet sitesi üzerinden yayınlandı. Öğrencilere sınav sonuç belgelerinin posta yoluyla gönderilmeyeceği belirtilmişti. 30 Haziran Çarşamba günü ise öğrencilerin liseye giriş için kullanacakları sınav puanları internet sitesi üzerinden duyuruldu. Öğrenciler büyük bir heyecan ile girdikleri LGS’nin sonuçlarına 30 Haziran Çarşamba gününde itibaren erişim sağlama olanağına sahip oldu.

2021 LGS Sonuçları Açıklandı ve Sınav Soruları Hakkında Açıklama Yapıldı

LGS ile ilgili yapılan açıklamada sınav sorularına dair bilgilendirme de sağlandı. Yapılan açıklamada soru iptali olmayacağı, hatalı soruların sınav içerisinde yer almadığı belirtildi. İlk oturumda yer alan farklı alanlardan sorulan toplam 90 soru içerisinden herhangi bir sorunun hatalı olmadığı görüldü ve öğrencilerin sınavlarının da 90 soru üzerinden değerlendirileceği belirtildi.

Toplamda 97 öğrencinin tüm soruları doğru yanıtladığı ve sonuçlarının 500 tam puan olduğu açıklaması yapıldı. Bu öğrencilerin 36 farklı şehirden LGS’ye katılan öğrenciler olduğu açıklandı. Sınavın sonuçlarının ortalama 200 – 299 puan aralığında olduğu da ayrıca belirtildi. Öğrencilerin genelinin 200 – 299 puan aralığında sonuç aldığı bu sınavda öğrencilerin %5,61’lik bir kısmı da 400 – 500 puan aralığında sonuç aldığı açıklaması yapıldı. Genele bakıldığı notların ortalama bir seviyede yer alması, online derslerin öğrencilerin notları ve sınavları üzerinde nasıl bir etkiye sahip olduğunu da ortaya koydu.

Öğrenciler 2021 LGS Sonuçları Hakkında Konuştu

LGS’ye katılım sağlayan öğrencilerin büyük bir çoğunluğu online ders sırasında dikkatinin dağıldığını, derslerine evden verimli şekilde çalışamadığını, sınava iyi şekilde hazırlanmak istediğini ancak koşulların olumsuz etkilerinin çalışma düzenlerini etkilediğini belirtti. Pek çok öğrenci beklediğinden daha düşük sonuç aldığını söylerken açıklanan notların beklediğinden yüksek olduğunu söyleyen öğrenciler de oldu.

Liseye geçiş için gerekli olan puana ulaşan öğrenciler, tercih etmek istedikleri liselerin hangileri olduğunu gözden geçirecek ve tercihlerini yaparken notlarını da göz önünde bulunduracak. İstediği puanı alıp istediği okula yerleşmeye hak kazanan öğrenciler önümüzdeki dönemde okula başlayacak ve eğer yüz yüze eğitim olursa yerleştikleri okullarda eğitimlerine devam edebilecekler. Sınavdan beklediğinin altında alan öğrenciler ise girmeye hak kazandıkları okullar arasından tercihte bulunabilecek.

Liselere Geçiş Sınavı olarak bilinen LGS sınavına giriş sağlayan öğrenciler sınavdan aldıkları notları Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet sitesi üzerinden öğrenebilecek. Soruların ve cevapların açıklandığı bu site üzerinden LGS sonuçlarına, sorulara ve cevap anahtarına siz de göz atabilirsiniz.

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir