• Temmuz 24, 2021

Teknolojinin Yararları ve Zararları

 Teknolojinin Yararları ve Zararları

Teknoloji artık günden güne derinleşiyor ve ciddi anlamda hayatımızı kolaylaştırıyor diyebiliriz. Her iyi şeyin bir de görünmeyen kötü yanı olduğu gibi aynı durum teknolojide de geçerli.

Teknolojinin Yararları

İlk olarak teknolojinin yararlarından yola çıkacak olursak, teknoloji ciddi anlamda bizlere birer konfor alanı sunuyor. En basit örnekle internetten yemek siparişleri verebilir, kredi borçlarımızı ödeyebilir, hastaneye randevu alabilir ve böylelikle hastanede, bankada beklemenin önüne geçebiliriz gibi bir çok örnekle hayatımızı kolaylaştırır.

Teknoloji denildiğinde sadece bilgisayar, cep telefonu olarak düşünmemek gerekir. Ek olarak kişisel araçlarımız, toplu taşımalar, yapay zeka ile tasarlanmış araçlar gibi birçok fiziksel ürün de gün geçtikçe geliştirilmeye devam ediliyor  ve hayatın iyice kolaylaştırılması, daha  pratik bir hale getirilmesi amaçlanıyor.  

Çocuklarımız için de teknoloji sayesinde internet ortamında her türlü eğitim içeriklerine ulaşabilir, derslerine yardımcı olabilirsiniz.

Teknolojinin  Zararları

Teknolojinin zararları , faydalarına göre çok daha fazla gündeme gelir. Sizin de tahmin edeceğiniz gibi bir şeyin kötü yanını görmek daha kolaydır ve daha fazla göze gelir. Özellikle çocuklarımızın teknolojiye oluşan bağımlılıkları söz konusu olur. Bağımlılığa engel olmak için ilk teknolojiyle tanıştırdığınız andan itibaren ilgili ve yönlendirici olmalısınız. Faydalı alanlar hakkında bilgilendirerek farklı, zararlı durumları düşünebilmelerine fırsat vermemelisiniz. 

Teknolojinin  gelişmesiyle bazı insanlar sürekli teknolojiye ayak uydurma çabasıyla çok fazla harcama yapmaya yeltenirler. Teknoloji evet faydalıdır fakat bilinçsiz durumlarda fazlasıyla zararlı olmayacağını unutmamak gerek.

Bir diğer durum, robotlaşan fabrikalarla beraber  işsizlik gibi durumların söz  konusu olması da teknolojinin bir zararı olarak ifade edilebilir fakat tartışmaya açıktır. Bir makine insan gücünden daha yüksek güce sahip ve yorgunluk  gibi bir durum olmadığı için insanları işlerinden   alıkoyabilir.

Ek olarak başka bir açıdan bakıldığında savunma sanayi gibi alanlarda gelişen teknoloji, eski zamanlarda kılıçlarla, oklarla olan savaşların aksine otomatik silahlar,  devasa patlayıcılarla beraber dünyayı yok edebilecek kadar bir güce ulaşmış vaziyette.

Teknoloji dünyanın her yerinde ve hayatımızın her evresinde bulunduğu için teknolojinin faydaları da zararları da çok fazla diyebiliriz.

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir