• Şubat 21, 2024

Eğitim Denince Akla İlk Gelen Ülke: Finlandiya

 Eğitim Denince Akla İlk Gelen Ülke: Finlandiya

Dünya çapında yapılan birçok eğitim araştırmasına göre dünyanın en kaliteli ve verimli eğitiminin verildiği öğrenim sistemi olarak bilinen Finlandiya eğitim sistemi, diğer ülke eğitim türlerine göre birçok farklılığı bünyesinde barındırıyor. Her yıl milyonlarca dünya vatandaşının eğitim almak amacı ile ziyaret ettiği Finlandiya, Dünya Eğitim Örgütü’nün verilerine göre en fazla beyin göçü alan ülke pozisyonuna gelmeyi başardı.

Ödev ve Sınavsız Eğitim

Finlandiya eğitim sisteminin diğer öğrenim türlerinden ayrıldığı ilk nokta ise; öğrencilerin daha fazla sosyal yaşama adapte olabilmesini sağlayabilmek amacı ile tamamen ödevsiz ve sınavsız eğitim oldu. Ülkemizde ödev verilmediği takdirde öğretmenlerin zan altında kaldığı düşünülürken; eğitim sistemlerinde dünya birinciliğini yıllardır korumayı başaran Finlandiya’da ise öğrencilere ev ödevi verilmiyor. Aynı zamanda eğitimin ilk 6 yılında hiçbir sınava girmeyen öğrenciler, bu 6 yıllık eğitimi tamamlamasının ardından yeteneklerine ve tercihlerine göre bir puanlandırmaya tabii tutuluyor.

Günlük 4 Saat Ders

En verimli ve iş hayatına en rahat adapte olabilen öğrencilerin yetiştirildiği Finlandiya eğitim sisteminde bir diğer farklılık ise günlük ders saati ortalamalarında bulunuyor. Ülkemizde ortalama olarak günde 7-8 saat olarak işlenen dersler, Finlandiya’da en fazla 4 saat olacak şekilde tamamlanıyor. Verimli geçirilen zaman ve öğrencilerin okuldan sıkılmayarak hedefe odaklanabilmesi için kullanılan bu yöntem, yıllar sonunda Finlandiya eğitimine büyük bir fayda sağlamayı başarmıştır. Günlük dört saatlik eğitimin yanı sıra, öğrencilerin bu eğitim süresine dahil olarak toplamda 75 dakikalık teneffüs ve mola hakları bulunuyor.

Sosyal Hayat ile İç İçe Öğrenim

Müze gezileri, yurtdışı seyahatleri, konserler, söyleşiler… Uygulamalı ve bilişsel eğitimin en gerçekçi örneklerini sunan Finlandiya eğitim sisteminde, günlük hayatta severek yaptığımız birçok eylem; burada eğitim kapsamında veriliyor. Sosyal hayatı eğitim ile özleştirerek öğrencilere empoze etmeyi başaran Finlandiya, öğrencilerin eğlenirken öğrenmesini sağlamayı hedefleyerek ezberci bir öğrenci portföyü yerine; meraklı, araştıran ve bilinçli bir öğrenim kitlesi oluşturmayı sağlıyor.

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir