• Temmuz 14, 2024

Yüz Yüze Sınavlar Ertelendi!

 Yüz Yüze Sınavlar Ertelendi!

Yüz Yüze Sınavlar Ertelendi!

Yüz yüze sınavlar ertelendi! Son dönemlerde öğrencilerin, velilerin ve öğretmenlerin kaygı duyduğu ve şüpheli şekilde yaklaştığı yüz yüze yapılması planlanan sınavlar Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıklaması ile yeni bir gelişme kazandı. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için yüz yüze şekilde yapılması planlanan sınavlar büyük tepki çekmişti ve özellikle de veliler bu konuda büyük bir tereddüt içindeydi. Peki, son açıklamalara göre gelişmeler nasıl ilerliyor?

Sınavlar Nasıl Olacak?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un son dönemde yaptığı açıklamalarda online şekilde devam eden eğitimin sınavlarının yüz yüze yapılması büyük tepki çekmişti. Bu sınavların okullarda yapılacak olması, öğrencilerin belli günlerde okula giderek sınavlarına girecek olması öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin Covid-19 ile ilgili endişelenmesine neden olmuştu. Son yapılan açıklamalar ise şimdilik sınavlar konusunda endişelerin ertelenmesine neden oldu.

Sınavların ertelenmesi ya da iptal edilmesi konusunda sorulan sorulara Ziya Selçuk, ilkokul ve ortaokul öğrencileri ile lise öğrencilerinin karne notu değerlendirmelerinin farklı şekilde olacağı cevabını verdi. İlkokul ve ortaokul öğrencilerinin 2020-2021 eğitim öğretim yılının birinci döneminde karne notlarını derse katılım puanı üzerinden alacağını belirtirken lise öğrencilerinin birinci dönem notlarının ise ikinci dönemde yapılması planlanan yüz yüze sınavlar ile belirleneceğini söyledi. Bu durum elbette ki öğrencilerde ve velilerde yine de endişeye neden oldu çünkü derse katılım sağlayamayan ilkokul ve ortaokul öğrencileri notlarının nasıl verileceği konusunda kaygıya kapıldı.

Yapılan açıklamalara bağlı olarak ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin derslere katılamaması durumunun notlarına nasıl etki edeceği konusunda net ve kesin bilgiler henüz gelmedi. İnternet ya da bilgisayar ve tablet gibi erişimleri olmayan öğrenciler farklı şekillerde ders içeriklerini takip etmeye çalışıyordu ancak yeni yapılan açıklamada derse katılımın notlarda etkili olacağı duyurulunca veliler bu konuda endişe duymaya başladı.

Lise öğrencilerinin ise ikinci dönem yapılacak olan yüz yüze sınavlara karşı hala tedirgin olduklarını söylemek mümkün. Covid-19 sürecinin ilerleyen dönemdeki seyrine göre yüz yüze sınavların ikinci dönem yapılması öğrencilerin hastalık bulaştırmasına ya da kapmasına neden olabilecek risk taşıyor mu? Risk varsa yüz yüze sınavların online şekilde yapılması gerekmez mi? Bu sorular hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin ve velilerin şimdilik en büyük sorunlarından biri.

Sınavlar Ne Zaman Yapılacak?

Sınavların tam olarak ne zaman yapılacağıyla ilgili net bir bilgi henüz paylaşılmadı ancak sınavlardan en az bir hafta önce öğrencilerin e-Okul sistemi üzerinden bilgilendirileceğinin, sınav tarihlerini de bu sistem üzerinden görebileceklerinin bilgisi verildi. Bu dönemde öğrencilerin erişim sağlayabildikleri kaynaklardan ders çalışmaya devam etmeleri ve sınavlar ile ilgili de kaygı duymamaları belirtildi.

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir