• Eylül 21, 2020

YKS Tercih Sonuçları Açıklandı!

 YKS Tercih Sonuçları Açıklandı!

YKS tercih sonuçları belli oldu.

Üniversiteye kayıt yaptırmak için bekleyen 2 milyonu aşkın öğrenci bugün tercih sonuçlarını öğrendi! sonuc.osym.gov.tr adresi üzerinden tercih sonuçlarını kolaylıkla görüntüleyebilen 2 milyonu aşkın öğrenci bugün itibariyle hangi üniversitelere yerleştiğini öğrendi. Bu durum kimi öğrencide hüsrana kimi öğrencide ise sevince sebep oldu.

Üniversite Sınıf
Üniversiteye yerleşen adaylar için şimdi sırada kayıt heyecanı var.

Üniversite Kayıtları Ne Zaman?

YKS tercih sonuçları doğrultusunda herhangi bir programa kayıt hakkı kazanan öğrenciler 31 Ağustos – 4 Eylül 2020 tarihleri arasında kayıt işlemleri yapabilecek, online kayıtlar ise 29 Ağustos – 2 Eylül 2020 tarihleri arasında başlayacak. Online kayıt yaptıracak öğrencilerin gerekli tüm belgeleri üniversitelerin belirttiği adreslerine iletmeleri ayrıca açıklandı. Eksik belge gönderen öğrencilerin de kayıtlarının geçerli sayılmayacağının göz önünde bulundurulması ve bu konuda dikkatli olunması gerektiği önemle duyuruldu.

Tercih Sonuçlarına Göre

YKS Yerleştirme Raporu doğrultusunda açıklanan doluluk oranlarına göre devlet üniversitelerinin doluluk oranı %95,77 ve vakıf üniversitelerinin doluluk oranı %85,75 olarak belirtildi. YKS 2020 sonuçlarına göre birinciliği paylaşan 5 aday da istedikleri bölümlere yerleşti.

Tercihi Tıp Oldu!

YKS birincilerinden biri olan Hüseyin Kağan Özdemir tercihini TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden yana kullandı. Ankara, Antalya, Aydın, Çorum ve Nevşehir’den çıkan birinciler geçtiğimiz dönemde tercihlerini istedikleri üniversitelerden yana kullanmıştı ve açıklanan yerleştirme sonuçları doğrultusunda hangi üniversiteyi kazandıklarını öğrendiler. Sınava girmiş olan tüm öğrencileri tebrik ediyoruz ve istedikleri bölümlere yerleşemeyen öğrencilerin de seneye tekrar şanslarını deneyebileceklerini belirtiyoruz.

Ek Tercihler ve Yerleşme Dönemi

Ek tercih dönemi içinde de tercih yapacak öğrenciler Ek Tercih Kılavuzu açıklanır açıklanmaz inceleyebilir ve bu doğrultuda istedikleri bölüme yerleşme imkânına sahip olabilir. Ek tercih döneminin öğrencilerin kayıt işlemlerinden sonra başlayacağı düşünülüyor ve buna göre kayıt yaptırmayan öğrencilerin yerine de ek öğrenciler yerleşebilecek. Ayrıca boş kalan kontenjanlar da bu sayede yeni öğrencilerin girmesi için iyi bir imkan sağlayacak. Ek tercih dönemi başlar başlamaz kontrol etmekte ve buna göre ek tercihlere başvurmakta da fayda var. Kayıt dönemi tamamlandıktan sonra başlaması düşünülen ek tercih döneminde de kayıtların online şekilde devam etmesi düşünülüyor. Bu dönemde kayıt işlemi yaptırırken de belgelerin eksiksiz şekilde gönderilmesi ve doğru belgelerin okula kayıt bürolarına iletilmesi önem taşıyor.

İstediği tüm bölümü kazanan öğrencilerimize başarılar, kazanamayan öğrencilere ise bol şanslar diliyoruz. Unutmayın ki bu dönem kendimizi geliştirmek ve daha çok çalışmak için en kıymetli dönemlerden. Bir sonraki seneye hazırlanmak için daha çok süre varken değerlendirmek şart!

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir