• Eylül 23, 2023

YKS Sonuçları Açıklandı

 YKS Sonuçları Açıklandı

Milyonlarca öğrenciyi yakından ilgilendiren ve ‘’Yükseköğretim Kurumları Sınavı’’ olarak da bilinen YKS, 27-28 Haziran 2020 tarihinde iki farklı oturum ile tamamlanmıştı. Toplamda 2 milyon 268 bin öğrencinin katılım sağladığı sınav; katılım anlamında bir rekora imza atarken, aynı zamanda coronavirüs önlemlerine yönelik büyük eleştirilere maruz tutulmuştu. Gündemi uzun süre meşgul etmeyi başaran YKS sonuçları, geçtiğimiz günlerde açıklandı.

Başarı Oranlarında Artış Yaşandı

Öğrencilerin 4 senelik lise eğitiminden sorumlu tutulduğu YKS, bu sene dünya genelinde yaşanan pandemi salgını nedeni ile geçmiş sınavlarda yaşanmayan birçok istisnai duruma da ev sahipliği yaptı. Üniversite sınavlarının ilk oturumu olan TYT için düzenli olarak tanınan 135 dakikalık sınav süresi, 2020 YKS sınavı için 30 dakika uzatılırken; aynı zamanda online eğitime dönülmesi nedeni ile sekizden fazla ders içeriği de sınav konularından muaf edildi. Pandemi salgını nedeni ile sınava giren öğrencilere verilen 2020 YKS sınavı avantajları, son 4 yıldır yapılan yükseköğretime geçiş sınavlarına oranla gözle görülür bir başarı artışını da beraberinde getirdi.

15 Öğrenci YKS Birincisi Oldu

Sınav oturumlarının tamamlanması ile birlikte YKS sonuçları için nefeslerini tutan sınav adayları, ÖSYM tarafından sonuçların açıklanması ile birlikte ÖSYM Giriş Portalı’na akın etti. Sonuçlarını öğrenen toplam 2.5 milyona yakın aday arasında, 15 kişi YKS şampiyonu olarak öne çıktı. Her oturum için 5 birinci öğrenci olduğunu açıklayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk; TYT birincilerinin Antalya, Ankara, Aydın, Çorum ve Nevşehir illerinden çıktığını aktarırken; AYT birincileri ise iki aday İzmir olmak üzere İstanbul, Malatya ve Osmaniye’den geldi. Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen 2019 YKS sınavında 9 YKS birincisi olduğu gözlerden kaçmazken, bu yıl açıklanan YKS sonuçları ile birlikte sınav birincilerinde 6 kişilik ciddi bir artış gözlemlendi.

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir