• Temmuz 14, 2024

YKS Başvuruları Başladı!

 YKS Başvuruları Başladı!

YKS Başvuruları Başladı

2021 YKS başvuruları 4 Şubat 2021 itibariyle başladı! ÖSYM AİS üzerinden yapılabilecek olan başvuruların 2021 yılı ücretleri de ÖSYM tarafından yayımlandı. Başvurularını eksiksiz şekilde tamamlayıp sınav ücretlerini zamanında yatıran öğrencilerin YKS sınavlarına girmek için gerekli işlemleri sağladığını söylemek mümkün. Peki, ÖSYM tarafından açıklanan YKS sınav ücreti 2021 yılı için kaç lira olarak belirtildi? Başvurular nasıl olacak?

YKS Başvuruları Başladı! Peki, 2021 YKS Sınav Ücreti Ne Kadar?

2021 YKS sınav ücreti; TYT, AYT ve YDT sınavlarının her biri için 90 TL olarak açıklandı. Yani üniversite sınavının ilk aşaması olan TYT için 90 TL, ikinci aşama olan AYT için 90 TL ve yabancı dil sınavı olan YDT için ise 90 TL ödeme yapılacağı belirtildi. Bu sınavların üçüne de girmek isteyen öğrencilerin ücretlerini toplu şekilde yatırması gerektiği de söylendi.

2020 YKS sınav ücreti 70 TL’ydi. Bu sene sınav ücretlerine gelen 20 TL’lik zam öğrencileri şaşkınlığa uğrattı. Ancak sınava girmek isteyen öğrencilerin sınav ücretini yatırması zorunlu olduğu için bu konuda gösterilen tepkiler şimdilik karşılıksız kaldı.

2021 YKS Sınav Başvurusu Nasıl Yapılır?

2021 YKS başvuruları 4 Şubat tarihinden itibaren ÖSYM AİS üzerinden yapılabilecek. 26 – 27 Haziran 2021 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan AYT, TYT ve YDT sınavlarının son başvuru tarihi de 2 Mart olarak belirlendi. 4 Şubat – 2 Mart tarihleri arasında başvuru yapacak olan öğrencilerin başvuru ücretlerini eksiksiz şekilde belirtilen şekilde yatırması gerektiği de ayrıca belirtildi.

Ayrıca ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, TC kimlik kartı ve e-Devlet şifresi olan ve YKS sınavlarına başvurmak isteyenlerin e-Devlet üzerinden başvuru yapabileceğini de belirtti. Bu sayede başvuru merkezlerine gitmeden de başvuru yapabilecek olan öğrenciler pandemi nedeniyle evden çıkmadan da üniversite sınavı başvurularını tamamlayabilecek.

2021 YKS Ücreti Nasıl Yatırılabilir?

2021 YKS sınavlarına girmek isteyen öğrencilerin Akbank, Albaraka Türk, Halkbank, Finansbank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, ING Bank, Ziraat Bankası, Vakıf Katılım bankalarının ATM’lerinden, şubelerinden ve bankaların internet bankacılığı hizmetleri aracılığıyla ücretlerini yatırabileceği açılandı. Bazı bankaların şubeden ya da internet bankacılığı hizmetlerinden ödeme almaması nedeniyle öğrencilerin hangi bankalardan nasıl işlem yapılabileceği konusunda destek alması gerektiği de bildirildi. 2 Mart 2021 günü 23.59’a kadar ödemelerini ve başvuru işlemlerini eksiksiz şekilde gerçekleştiren öğrencilerin sınava girmelerinde hiçbir sakınca olmadığı söylendi. 2021 YKS sınavlarına girmek isteyen öğrencilerin başvurularını ve sınav ücreti ödemelerini eksiksiz şekilde belirtilen tarihler arasında gerçekleştirmesini tavsiye ederiz.

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir