• Eylül 22, 2021

YKS Tercihlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 YKS Tercihlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ösym açıklaması ile birlikte YKS tercihleri başladı. Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren 2020 YKS tercihleri , 6 ağustos tarihinde başlayıp 14 Ağustos tarihi gece yarısına kadar yapılabilecek. Hazırlanan YKS tercih kılavuzunda bulunan bilgilere göre tercihler yapılacak olup üniversitelerin taban puanları, açtıkları kontenjanlar ve Türkiye genelinde sıralamalar en önemli noktalar olacak. Üniversiteli olma hayali kuran milyonlarca öğrenci adayı için en çok merak edilen ve en stresli süreç başladı. Taban puanları, kontenjanlar ve başarı sıralamaları 2020 YKS tercih kılavuzu yayımlanması ile açıklığa kavuştu.

YKS Tercihleri Nasıl Yapılır?

Üniversite tercihleri osym.gov.tr üzerinden yapılacak. ÖSYM, öğrenci adaylarını, girmek istedikleri üniversite bölümleri için seçim yaparken 600 sayfadan fazla olan YKS tercih kılavuzunu  inceleyerek tercih yapması hususunda uyardı. Adaylar 14 Ağustos gece yarısına kadar tercihlerini tamamlayabilecek. Doğru hazırlanmış bir tercih listesi için neler yapılması gerektiğini detaylıca ele aldık. Pandemisi nedeniyle ilgili bu yıl YKS baraj puanları için değişiklik yapıldı. Ön lisans programları için en az 150 puan ve lisans programları için 170 ve üzeri puan gerekiyor. Bu yıl ilk kez öğrenci alacaklar bölümler ise şöyle; Önlisans için İnsansız Hava Aracı Teknolojileri ve Operatörlüğü ile Engelliler için Destek programı , lisans programları için ise Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği 

Öğrenci adaylarının, hayallerindeki üniversiteye yerleşmeleri için iki seçenek bulunuyor. Merkezi yerleştirme ve özel yetenek olarak ikiye ayrılıyor. Merkezi yerleştirme için tercih yapmak isteyen adaylar, osym.gov.tr site adresi üzerinden seçimlerini yapabilecek. Özel yetenek sınavı ile üniversiteye yerleşmek isteyenler ise gitmek istedikleri fakültenin duyuru sayfalarını takip etmeliler. Bu duyurularda; başvuru tarihleri, başvuru için gereken evraklar ve gerekli olan her şey yer alıyor.

Yks Adayları

YKS Tercihleri Aşamasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle adayların, kendilerine bir tercih havuzu oluşturmaları gerekiyor. Akabinde adayların, Türkiye sıralamalarına göre tercih yapması gerekiyor. Her yıl sınavların zorluk seviyesi değiştiği için puanlar değişkenlik gösterebiliyor. Özellikle bu yıl Covid-19 nedeni ile kesinlikle sıralamalar dikkate alınmalı. Sürekli merak edilen iki yıllık ve dört yıllık üniversite tercihleri nasıl yapılıyor? Önlisans programları ( iki yıllık üniversite tercihi ) için Tablo 3 dikkate alınmalı. Lisans programları ( + 4 yıllık üniversite tercihi ) için Tablo 4 dikkate alınmalı. Meslekler konusunda araştırma yapmak en verimli sonuçları getirse de bu güne kadar araştırma yapmayan öğrenci adayları için maalesef çok kısıtlı bir zaman bulunuyor. Bir doktor ile bir mühendisin hayatlarının nasıl farklı geçtiğini hayal etmek zor değil. Adayların, ilgili oldukları ve yetenekli olduğu alanlara yönelmeleri en önemli noktalardan biri. Önce hangi bölümü okumak istediğinize karar vermelisiniz. Yapacağınız tercihlerde ilk elemeler bölüm ile sonraki aşama ise şehir ile olmalı. Daha sonra da üniversite ile ilgili elemeler yapmalısınız. Örnek vermek gerekirse şu tercih listesi yanlış bir liste olacaktır.

1. A Üniversitesi Elektronik Mühendisliği
2. B Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği
3. C Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği
4. D Üniversitesi Tıp fakultesi
5. E Üniversitesi Çevre Mühendisliği
6. G Üniversitesi Tarih Bölümü

Doğru tercih listesi şöyle olmalıdır. Örneğin;

1. A Üniversitesi Elektronik Mühendisliği
2. B Üniversitesi Elektronik Mühendisliği
3. C Teknik Üniversitesi Elektronik Mühendisliği
4. D Üniversitesi Elektronik Mühendisliği
5. E Üniversitesi Elektronik Mühendisliği
6. G Üniversitesi Elektronik Mühendisliği

Adayların, kendilerine sormaları gereken bazı sorular bulunuyor. Kendilerinde bulunan yetenekler, ilgili olduğu alanlar, neler yapmaktan keyif aldığı, gelecek hayallerinde neler olduğu, hayatta neyi başarmak istediği gibi sorular tercih zamanında çok önemli roller oynuyor.

YKS Tercihlerimi Nasıl Sıralanmalı?

Tercihlerin öncelik sırasına göre yapılması önemli bir nokta. ÖSYM, adayı yerleştirdikten sonra eğer aday başka bir bölüme gitmek istese bile gidemiyor. Yani fikir değiştirip tercih listenizden başka bir üniversite seçmenize olanak sunulmuyor. Bu yüzden tercih sıralamaları büyük bir titizlikle yapılmalı.

Özel Üniversite Fiyatları ve Bursları

Özel Üniversite Ücretleri ve Gideceğim Üniversitede Hazırlık Sınıfı Var Mı?

2020 YKS Tercih Kılavuzu içerisinde her program için belirtilen “Özel Koşul ve Açıklamalar” kısmında yer alan “Tablo 3 ve Tablo 4’te yer alan yükseköğretim programlarının koşul ve açıklamaları” alanının mutlaka dikkatli okunması gerekiyor. Burada bulunan kodlar sayesinde öğrenciler, tercih yapacakları bölümün özel üniversite fiyatları , hazırlık sınıfı muafiyeti ve zorunluluğu koşulları, bölümün öğrenim dili ve özel üniversite bursları gibi bilgilere ulaşabiliyor.

Puanları eşit olan öğrenciler nasıl yerleşiyor?

Eğer adaylar aynı üniversite için tercih yapmışsa ve puanları eşitse bu durumda ilgili sayısal,sözel,dil sınavı puanlarına bakılarak yani okul puanı eklenmemiş ham puan baz alınarak öncelik veriliyor. Eşitliğin devam etmesi halinde ise daha üst sıradan tercih listesine yazmış olan kişiye bakılıyor. Çok düşük bir ihtimal ile yine eşitlik bozulmuyorsa okul puanı yüksek olana bakılıyor. Eğer olasılık sınırları zorlandıysa ve yine bozulmadıysa eşitlik bu kez doğum tarihine bakılarak yaşı küçük olana öncelik veriliyor.

Her Bölüm İçin Tercih Yapmak Mümkün Olmayabilir

Öncelikle Tablo 1A ve Tablo 1B kısımlarında yer alan kısıtlamalar dikkat ile incelenmeli. Örneğin, tıp öğrencisi olma hayali bulunan bir öğrencinin sayısal puan türünde en az 50.000 sıralama içerisinde yer alması şart. Daha düşük sıralamaya sahip adaylar için puan yetiyor olsa bile sıralama nedeni ile YKS tercihleri aşamasında sistem uyarı veriyor ve tercih yapılamıyor.

Bu işten çok para kazanırım diyerek mutsuz olacağınız bir mesleğe yönelmeyin. Unutmayın ki; yanlış şık 1 yıl kaybettirir, yanlış üniversite seçimi 4 yıl kaybettirir, yanlış meslek ise 40 yıl kaybettirir. Geleceğinize yön vereceğiniz bu başlangıç noktasında bir sınavdan çok daha fazlası olduğunuzu göz ardı etmeyin.

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir