• Haziran 16, 2021

Yıl Sonuna Kadar Uzaktan Eğitim Uygulanacak!

 Yıl Sonuna Kadar Uzaktan Eğitim Uygulanacak!

Yıl Sonuna Kadar Uzaktan Eğitim Uygulanacak

17 Kasım Perşembe günü yapılan açıklamalarda coronavirüs tedbirleri kapsamında pek çok kısıtlama yer alıyordu. Bunlardan en önemlilerinden biri de eğitimle ilgili oldu. Online eğitimle birlikte yürütülen yüz yüze eğitimin devam ettirileceği düşünülüyordu ancak yeni alınan tedbirler kapsamında eğitim alanında da değişiklikler yaşandı. Bu değişimler doğrultusunda yıl sonuna kadar uzaktan eğitim uygulanacak ve yüz yüze eğitim şekline yıl sonuna kadar geçilmeyecek. Peki, alınan kararla neden okullar online eğitime geçti? Okullar ne zaman yüz yüze eğitime başlayacak?

Yüz Yüze Eğitimden Online Eğitime Geçiş

Bir süredir online eğitime ek olarak yüz yüze şekilde ilerletilen eğitim – öğretim sürecinin 17 Kasım Perşembe günü alınan yeni kısıtlamalar doğrultusunda yalnızca online olacak şekilde devam etmesine karar verildi. Uzaktan eğitim sırasında herhangi bir ek uygulama olmayacağı düşünülüyor. Bunlara ek olarak 20 yaş altındaki bireylere getirilen sokağa çıkma yasaklarının da ayrıca online eğitime geçişte etkili olduğunu söylemek mümkün. Bunun yanı sıra ülkemizde artan coronavirüs vakalarının önüne geçmek amacı ile pek çok alana getirilen tedbirlerin yanında okulların kapatılması ve online eğitim şekline geçilmesi kararı da veliler ve öğretmenler tarafından genel olarak olumlu şekilde karşılandı.

Yüz Yüze Yapılması Planlanan Sınavlar

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan gelen açıklama doğrultusunda önceden yüz yüze yapılması planlanan ilkokul, ortaokul ve lise sınavlarının 31 Aralık 2020 tarihine kadar online şekilde yapılacağı belirtildi. Sınavların ve derslerin yüz yüze ilerlemesinden endişeli olan veliler, öğretmenler ve öğrenciler bu haberi olumlu karşıladı. Büyük bir çoğunluk tedbirlerin yetersiz olduğunu belirtiyordu ve sınavların da okullarda yapılacak olmasından şikayetçiydi. Yeni açıklamalar doğrultusunda da online şekilde yapılması planlanan sınavlar öğretmenlerin, velilerin ve öğrencilerin coronavirüsten uzak şekilde eğitimi sürdürecek olmaları konusunda rahatlama getirdi.

Yıl Sonundan Sonra Eğitim Nasıl Devam Edecek?

Bilim Kurulundan ve Milli Eğitim Bakanlığından henüz yeni yılda nasıl tedbirler uygulanacağına ve eğitimin nasıl devam edeceğine dair bir açıklama gelmedi ancak şu an yapılan açıklamalar doğrultusunda 31 Aralık 2020 tarihine kadar tüm derslerin ve sınavların online şekilde yürütülmesi kararı büyük bir kesim tarafından olumlu şekilde karşılandı. İlerleyen dönemde nelerin değişeceği, eğitimin nasıl devam edeceği, eğitimde ne gibi yeni tedbirler alınacağı ise şimdilik merak konusu. Coronavirüsün ülkemizdeki seyrine göre yeni uygulamaların başlatılması, farklı şekilde eğitime devam edilmesi, yüz yüze şekilde eğitime geçişin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği ilerleyen zamanlarda belli olacak.

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir