• Haziran 16, 2021

Yerli Malı Haftası

 Yerli Malı Haftası

Yerli Malı Haftası

Yerli Malı Haftası, Atatürk’ün başkanlığında toplanan İzmir İktisat Kongresi’nde yurdun bağımsızlığının muhafaza edilmesi ve ayrıca üretim ile tüketimin de yurdun bağımsızlığına katkı sağlaması için alınan kararlar sonucunda ortaya çıkmış bir haftadır. 1923 yılına kadar uzanan bir geçmişe sahip olan Yerli Malı Haftası, yerli mallarının üretiminin ve ayrıca tüketiminin de desteklenmesi kapsamında önemli bir haftadır.

Okullarda yerli mallarından oluşan şenliklerin yapılması ile kutlanan bu hafta genellikle öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin çeşitli yerli mallarını okula getirmesi ve bu sayede de yerli mallarının yakından tanınması ile desteklenir. Bu mallar çeşitli meyveler, sebzeler, yemişler, baklagiller ve daha pek çok ürün olabilir. Yalnızca tüketim ürünleri değil aynı zamanda pamuk ve benzeri pek çok üretime katkı sağlayan ürün de Yerli Malı Haftasının temelini oluşturur. Bu hafta içerisinde özellikle de ilkokul öğrencileri baklagiller, pamuk ve benzeri ürünler ile el işi çalışmaları yapabilir ve bu sayede de yerli mallarını tanıyabilir.

Yerli Malı Haftasının Katkıları Nelerdir?

Yerli Malı Haftasının en önemli katkısı ilkokul dönemindeki öğrencilerin yurtta üretilen malları tanıması ve kullanım alanlarını öğrenmesidir. Ayrıca öğrenciler bu hafta içerisinde pek çok üretim ürünün de hangi bölgede sıklıkla üretildiğini öğrenebilir ve farklı ürünlerin hangi bölgelerde nasıl yetiştiği üzerine de bilgi sahibi olabilir. Yapılan çeşitli etkinlikler sayesinde de Türkiye’nin pek çok bölgesine ait farklı ürünlerin tanınması mümkün hale gelir.

Yerli mallarının tanınmasına katkı sağlayan bu hafta ayrıca pek çok ürünün de yerli üretim olanlarının tercih edilmesine destek sağlar. Öğrenciler yerli malı tüketiminin önemini bu hafta sayesinde daha iyi şekilde kavrayabilir.

Tutumlu olma, kaynakları özenli kullanma, yerli mallarını tüketme gibi pek çok konuya değinilen bu haftada yapılan kutlamalarda ayrıca şiirler okunur, çeşitli metinler ve hikayeler aktarılır. Bu sayede bahsedilen temalar üzerine öğrencilerin bilgi sahibi olması ve Yerli Malı Haftasının önemini kavraması da mümkün hale gelir.

Yerli Malı Haftası Etkinlikleri Nelerdir?

Öğrenciler yerli mallarının tanınmasına ve tüketiminin yaygınlaşmasına katkı sağlayan bu hafta içerisinde farklı pek çok aktivitede bulunabilirler. Örneğin kurulan kermesler ile tüketim ürünlerini tanıyabilir; çeşitli yemişlerin, yemeklerin, meyve ve sebzelerin ve daha pek çok ürünün de lezzetine varabilirler. Farklı bölgelere ait lezzetleri tanımak açısından bu hafta büyük öneme sahiptir. Ayrıca öğrenciler baklagiller, pamuk ve çiçekler ile çeşitli etkinlikler gerçekleştirebilirler. Bu etkinlikler temelde Türkiye’de üretilen ve tüketilen ürünlerin hangi bölgelere ait olduğunun bilinmesine katkı sağlar. Bu sayede yerli malları tanınmakla kalmaz aynı zamanda da bu ürünlerin üretimine de kullanım alanlarına dair de detaylı şekilde bilgi sahibi olmak mümkün hale gelir.

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir