• Ekim 28, 2020

Yeni Eğitim ve Öğretim Yılı Uzaktan Eğitim

 Yeni Eğitim ve Öğretim Yılı Uzaktan Eğitim

Uzaktan eğitim artık yaşamımızın bir parçası haline geldi.

2020-2021 eğitim ve öğretim yılı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre uzaktan eğitim olarak başlayacak ve devam edecektir.

Günümüz gelişen teknolojisine zorunlu durumlar ile ayak uydurarak uzaktan eğitim sistemine geçiş yapıldı ve dersler online ortamlarda kolayca, rahatça işlenebilir oldu.

Uzaktan eğitim görüldüğü üzere örgün eğitime göre daha kolay ve rahat olarak nitelendirilir fakat genellikle kişiler kendi durumlarından ötesini düşünmezler, belki de düşünemezler.

Bazı öğrenciler bireysel olarak baz alındığında sınıf ortamında ve canlı olarak karşılarında öğretmenleri olduğunda daha iradeli, düzenli ve çalışkan olurlar fakat uzaktan eğitim söz konusu olduğunda öğrenciler için ciddiyetsizlik hat safhada.

Ciddiyetsizliğin yanı sıra pandemi sürecinden kaynaklı olarak kişilerin evde bulunma süresinin yüksek oranlarda artış göstermesiyle beraber çocukların da teknolojiyle, telefon ve bilgisayarlarla geçirdikleri zamanlar da oldukça artış görmektedir. Uzaktan eğitim dersleri esnasında da öğrencilerin ders dinlemek yerine başka şeylerle oyalanabilmesi yüksek bir ihtimaldir.

Uzaktan eğitim sistemini aslında sadece öğrencilere yönelik ifade etmek de yanlış diyebiliriz. Öğrencilerin başarısında ebeveynler de büyük rol almaktadır.

Uzaktan Eğitimle Ders
Uzaktan Eğitim ile öğretim aşamasında dikkat edilmesi gereken başlıca hususlar vardır.

Uzaktan eğitim sürecinde, ebeveynlere başlıca görevler düşmektedir.

Bahsedildiği üzere uzaktan eğitim sistemi, ev ortamının, bilgisayar masasının aslında bir sınıf görevi görmesine yol açtı fakat buna ayak uydurmak oldukça zor bir durum haline geldi. Ebeveyn olarak yapılması gerekenler sırasıyla şu şekildedir;

-Ders saatleri çok erken saatlerde olmasa dahi çocuklarınızı erken uyandırıp, el ve yüz yıkama alışkanlığını kaybetmeden, düzenli olmalarını, kahvaltılarını zamanlıca yapmalarını sağlamalısınız,

-Günden güne çocukların ders esnasında karşılaştığı eksikliklerin analizini yaparak her ihtiyacı yerine getirmeye özen gösterin,

-Ders öncesinde okula gider gibi kalem, defter, silgi gibi araç ve gereçlerini hazırlama alışkanlığı kazandırın,

-Ders ortamında, dikkat dağıtabilecek olan çevresel faktörleri minimum düzeye indirgemeye özen gösterin,

-Sıkılıp dersi dinlemeyi bırakmak istedikleri zamanlar olabilir ve olduğunda da genel olarak pandemi süreci, gelecek ve sorumluluk gibi durumları yaş grubuna uygun bir dil ile ifade ederek bilinçlendirin.

 

Tüm belirtilen durumlar imkanı olan bireyler için fakat hiç daha ötesi düşünüldü mü?

 

İlgili Gönderi