• Kasım 29, 2023

Yazı Yazma Testi

 Yazı Yazma Testi

Yazı yazma testi ile klavyede daha pratik olabilirsiniz.

Son zamanlarda sıklıkla konuşulan yazı yazma testi, bilgisayar üzerinden hızlı yazı yazmaya dayalı bir testtir. Bir dakika içinde kaç kelime yazıldığı bu test ile ölçülür. Bu testin ayrıca iki ya da üç dakikalık versiyonları da bulunur ve mantık yine aynıdır. Bir, iki ya da üç dakik içinde kaç kelime yazılacağı bu testler ile ölçülür.

Yazı Yazma Testindeki Hızı Arttırmak İçin Neler Yapmalı?

Yazı yazma testi sırasında daha yüksek skor yapmak için yani daha çok kelime yazmak için yapılması gereken belli çalışmalar vardır. Bunlardan en sık kullanılanlarından yazımızda bahsettik.

Sürekli Yazı Yazma Testini Tekrarlamak

Yazı yazma testini devamlı olarak tekrarlamak, yapılan skorun artmasına katkı sağlar. Bu şekilde yazı yazma hızı da artmış olur ve her biten dakikanın sonunda daha fazla kelime yazılmış olunur.

Klavyede Rastgele Kelimeler Yazmak

Boş bir sayfa açıp rastgele farklı kelimeler yazmak, klavyede yazı yazma hızını arttırır. Bu şekilde bolca pratik sağlamak mümkündür.

Klavye kullanımında on parmak kullanım önemli bir yere sahiptir.

10 Parmak Tekniği Önemli

Klavyede on parmağı birden kullanır hale gelmek, yetkinliğin artması anlamına gelir. On parmak birden klavyede hızlı şekilde kullanılmaya başladığı zaman yazı yazma testi çok daha iyi sonuçlar verecektir. Klavyede yazı yazma hızı bu şekilde de kolaylıkla arttırılabilir. 10 parmak tekniği olarak geçen bu teknik sayesinde ekrana ya da klavyeye bakmanıza gerek kalmaz. Bu tekniğe bir kez alıştıktan sonra alışılan düzende yazmak oldukça kolay hale gelir. Ezberlenen klavye düzenine göre parmaklar otomatik olarak yazı yazmanıza kolaylık sağlar.

F Klavyede Yetkinlik Kazanın

Önceden klavyede yazı yazmaya alışkın değilseniz ve bu eğitime sıfırdan başlayacaksanız F klavye ile yamaya başlamanız çok daha kolay olacaktır. F klavye için 10 parmak tekniğini kullanmak da oldukça kolaydır. F klavye kullanırken bileklerin, parmakların, ellerin duruşu ve pozisyonu dahi çok önemlidir. Bu sebeple de öncelikli olarak klavyenin düzenine alışmak gerekir. Sonrasında ise F klavyede yazı denemeleri yaparak yazı yazma testi hızınızı arttırmak mümkündür.

Bu teknikler kullanılarak yazı yazma testindeki hızın arttırılması mümkündür. Ayrıca bu şekilde bilgisayarda yazı yazmak da çok kolay hale gelecektir. Klavye ile düzenli olarak alıştırma yapmak her zaman oldukça etkili bir tekniktir. Rastgele kelimeleri düzenli olarak klavyede yazmak hızın artmasına yardımcı olacaktır çünkü burada önemli olan klavyedeki tuşların yerinin öğrenilmesidir ve ellerin bu konuda yetkinlik kazanmasıdır.

İlgili Gönderi

1 Yorum

  • adım kerem yaşım 9 merhaba

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir