• Haziran 3, 2023

Y Kuşağı ve Özellikleri

 Y Kuşağı ve Özellikleri

Y kuşağı kendisini diğerlerinden ayıran özelliklere sahiptir.

Y kuşağı bireylerini incelemeden önce diğer kuşakların da neler olduğunu bilmekte fayda vardır. Her kuşak birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Bu özellikler ve kuşaklar, kuşak araştırmacıları tarafından detaylı şekilde araştırılır ve genel özellikleri de bu şekilde belirlenir. Geniş araştırmalar sonucunda X, Y ve Z kuşaklarının özellikleri genel anlamda ortaya koyulmuştur.

1980 ve 2000 yılları arasında doğan bireyleri ifade etmek için kullanılan Y kuşağı, X ve Z kuşaklarından farklı pek çok özelliğe sahiptir. İçine doğdukları dönem itibari ile de farklı özelliklere sahip olabilen bu bireyler ayrıca değişen zaman içinde yaşları itibari ile de farklı özellikler kazanmışlardır.

Y Kuşağı Özellikleri Nelerdir?

Y kuşağı bireyleri, X ve Z kuşakları arasında bir köprü görevi görmektedir. Bu bireyler Z kuşağındakilere göre daha duyarlı olarak tanımlanır, X kuşağına göre ise daha az çalışkan olarak görülebilir. Bu tür özellikler Y kuşağı içinde genel anlamda farklılaşabilir.

Teknoloji İle İç İçedirler

Teknolojinin gelişmeye başladığı dönemde doğan bu bireyler, teknolojinin zamanla değişimine ve gelişimine tanık olmuş kişilerdir ancak sıfırdan buna tanık olmadıkları için aslında teknoloji ile de iç içe oldukları söylenebilir. Teknolojik aletlerden anlarlar ve bunları kullanma konusunda da yeteneklidirler.

Yaratıcı Olarak Tanımlanırlar

Y kuşağı uzmanlar tarafından genellikle yaratıcı bir kuşak olarak tanımlanır. Bunun en temel nedeni ise Y kuşağının bir teknoloji gelişimi döneminde doğmasıdır. Bunun yanı sıra değişen döneme çabuk adapte olmuş olan bu kuşak, yaratıcılıklarını da değişen döneme ayak uydurmak için ortaya çıkarmıştır. Bu şekilde bakıldığı zaman Y kuşağının yaratıcı olduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır.

Farklı Etkileşimlere Açıktırlar

Kültürlerarası etkileşimin yoğunlaştığı bir dönemde doğan ve bu dönemde gençliğini yaşayan Y kuşağı bireyleri, farklı bireyler ve kültürler ile farklı etkileşimlere açık olan bir kuşaktır. Yaş itibari ile farklı kültürlerden de etkilenme eğilimindedirler.

Özgürlüğe Düşkünlerdir

X kuşağının aksine Y kuşağı daha asi, özgürlüğe düşkün ve otoriteye karşı görüşlere sahip olarak görülmektedir. Bunun nedeni belki de dönemlerinin siyasi ve sosyal faaliyetleri olabilir. Bu nedenle de asi olarak adlandırılan Y kuşağı genel anlamda özgürlüğe düşkün olmaları ile bilinir. Bunun üzerine yazılmış pek çok Y kuşağını anlatan kitaba ve çekilmiş Y kuşağını inceleyen filme denk gelmek de mümkündür. Bunlarda da sıkça özgürlük baskısı mevcuttur.

Bu özelliklere bakıldığı zaman Y kuşağının aslında X kuşağından çok farklı olduğu görülmektedir. Değişen dönem içinde bireylerin değerleri ve aslında yapıları da değişmektedir. Döneminde özellikleri ile bireylerin özellikleri de değişmekte ve farklı şekillerde gelişmektedir.

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir