• Nisan 12, 2021

X Kuşağı ve Özellikleri

 X Kuşağı ve Özellikleri

X kuşağını diğer kuşaklardan ayıran belirgin özellikleri vardır.

Bilindiği üzere X, Y ve Z kuşaklarından bahsedilir. Bu kuşaklar bireylerin doğum yılına göre belirlenir. Kuşak araştırmacılarına göre bu kuşaklar arasında belirgin farklar vardır ve her kuşağın yalnızca kendine ait özellikleri vardır. Bu özellikleri ile kuşaklar birbirinden ayrılır ve ön plana çıkar. 1965-1979 tarihleri arasında doğan bireylere X kuşağı adı verilir. Bu kuşağa ait olanlar yani 1965 ve 1979 yılları arasında doğan bireyler özellikle de teknolojinin gelişmesinden önce dönem bireyleridir.

X Kuşağının Özellikleri Nelerdir?

Kuşakların kendi içinde farklı özellikleri olduğu görüşü mevcuttur ve bu özellikler kuşak araştırmacıları tarafından araştırılarak genel bir şekilde belirlenir. X kuşağının özellikleri de kendine has özelliklerdir ve bu özellikler Y ya da Z kuşağı bireylerinde genel anlamda gözlenmeyen özelliklerdir.

Çalışkan ve Otoriteye Saygılıdırlar

X kuşağı bireylerinde genel olarak gözlemlenen özellikle bireylerin çalışkan olması ve otoriteye karşı saygı duymalarıdır. Y ve Z kuşakları bu konuda daha tembel ve otoriteye karşı bir tavır sergileyebilmektedir. Bu özellikleri ile X kuşağının diğer iki kuşaktan ayrıldığı söylenebilir.

Teknoloji Konusunda Diğer Kuşaklardan Farklıdırlar

X kuşağı bireyleri, Y ve Z kuşaklarına bakıldığı zaman teknoloji ile çok sonradan tanışmışlardır ve aslında teknolojinin günden güne nasıl ilerlediğini de gözlemlemişlerdir. Bilgisayarların, cep telefonlarının ve daha pek çok teknolojik aletin günlük hayatta nasıl yer edindiğini gözlemlemiş bireylerdir.

Değişimlere Açıktırlar

X kuşağı bireyleri değişimlere genel anlamda açık bireylerdir. Gençlik dönemlerinde ve yetişkinliğe geçiş döneminde yaşadıkları sarsıcı olaylar olabilmektedir ve bu olaylar sonrasında da aslında değişime karşı açık hale gelmişlerdir. Pek çok anlamda değişiklik yaşadıkları zaman kolaylıkla adapte olabilmektedirler.

Aile Kavramı Önemli Bir Yere Sahiptir

İçine doğdukları dönem itibariyle erken evlilikleri görmüş ve belki de yaşamış olan bu kuşak, aile kavramına değer veren ve aslında ailenin yapısına saygılı olan bireylerdir. Aile kurumunun basit olmadığını ve değerli olduğunu bilen, aile içi sorunları çözüme kavuşturmak için çaba sarf eden bireyler X kuşağı bireyleridir. Z ve Y kuşağı bireyleri ise aile içinde yaşanan sorunları tartışmalar ile sonuçlandırmaya çalışabilirler ve ayrıca sorunu çözmek için farklı yollar aramak yerine sorunu tamamen kesmek için çabalayabilirler. Bu da boşanmalara ve ailelerin dağılmasına neden olabilmektedir. X kuşağı ise aile birlikteliğine değer verir ve bunu muhafaza etmek için uğraşır.

Bu tür özelliklere bakıldığı zaman aslında X kuşağı bireylerinin diğer kuşakların yanında daha sessiz, sakin, otoriteye saygılı, çalışkan ve çalışmayı da seven bir kuşak olduğu söylenebilir. X kuşağı bireyleri genel anlamda kendilerini idame ettirebilecek özellikleri kazanmış kişilerdir. Yetenek ve beceri konusunda da kendilerini geliştirmiş bireyler olarak karşımıza çıkar.

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir