• Kasım 29, 2023

Verimli Ders Çalışmak İçin 5 Eşsiz İpucu

 Verimli Ders Çalışmak İçin 5 Eşsiz İpucu

Ders çalışma alışkanlığı bazı bireylerde neredeyse doğuştan olur ve hayatları boyunca devam  eder böylelikle zevkle ders çalışma, çalışabilme lüksüne sahip olabilirler. Bu durumun aksine bazı bireyler için de ders çalışmak hatta masanın başında bir süre oturmak bile oldukça zor olabiliyor. Verimli ders çalışma planlamasında ayırdığınız zaman ile alacağınız verim de oldukça önemlidir.

Verimli ders çalışma planlamak ya da verimliliği bir üst seviyeye taşımak istiyorsanız yerine getirmeniz gereken bazı görevler vardır.

1. Plan Yapın,  Not Tutun

Planlama yapmanız dersiniz açısından verimli olacağı gibi sınavlar esnasında da kolay hatırlamanızı sağlayacaktır. Karşılaştığınız bir sorunun cevabını doğrudan hatırlamasanız  dahi yapmış olduğunuz düzenli  planlar o konuya ne zaman çalıştığınızı aklınıza getirerek sorunuza da cevap olabilecektir. Ek olarak sürekli tuttuğunuz notlar da o an gözünüzün önünde olmasa dahi size anlık anımsamalar yaşatacaktır.

2. Dikkatinizi Toplayın ve Birden Fazla Dersi Düşünmeyin

Yaptığınız çalışmalardan verim alabilmeniz için öncelikli olarak tabi ki dikkatinizi toplamanır gerekir. Dikkatli bir şekilde yazar ya da okursanız kalıcı olması çok daha yüksek ihtimal olacaktır. Dikkat toplayabilmek ya da dağılmasını önlemek için dikkatinizi  dağıtacak şeyleri de çevrenizden uzaklaştırmanız şeklinde olabilir. Örneğin masanızda  telefonunuzun bulunması, yiyecek bir şeylerin bulunması tamamen uygun olmayan durumlardır. Çalışma esnasında da bir diğer dersi düşünmeniz sizi strese sokarak aktif çalıştığınız dersin verimli ders çalışma etkisini zayıflatacaktır.

3. Hazırlıklı Olun, Tekrar Edin

Bireysel ders çalışmanın yanı sıra katılacağınız derslerden önceden göz atarak, okuyarak hazırlık yapmanız ders esnasında doğrudan öğrenmenizi sağlayacaktır. Derste konu size anlatıldığında siz ön hazırlık yaptığınız için tekrar etkisi oluşturacaktır.

Bireysel çalışmalarınızda ise çalışmanızı bitirdikten sonra belirli periyotlarla tekrar edin. Tekrarın sınırı yoktur ve kişiden kişiye değişiklik gösterecektir. 

4. Zamanınızı İyi Değerlendirin

Zamanı iyi değerlendirmek sadece çalışmaya ayırdığınız zaman için değil, molalarınız için  de önemlidir. Bu konuda oldukça popüler olan Pomodoro Tekniğini uygulamanızı tavsiye  edebiliriz.

5. Karnınız Tokken Çalışın

Aç  karna yapılan çalışmalarınıza odaklanmanız mide guruldamalarından dolayı oldukça zayıf olacaktır. Karnınızın tok olmasına önem verin fakat yeni yemek yediğinizde de oluşan şişlik ile de ders çalışmamalısınız. Bu arada dengeyi korumanız verimli ders çalışma seviyenizi arttıracaktır.

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir