• Ekim 24, 2021

Uzaktan Hizmetiçi Eğitim

 Uzaktan Hizmetiçi Eğitim

Pandemi sürecinde uzaktan hizmetiçi eğitim çalışmaları da hız kazandı.

Dönem koşullarına bağlı olarak yüz yüze eğitim sürecine ara verilmişti. Bu bağlamda, öğretmenlerin mesleki ve bireysel gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla uzaktan hizmetiçi eğitim programları hazırlandı.

Milli Eğitim Bakanlığının Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan uzaktan hizmetiçi eğitim programlarıyla ilgili Bakan Ziya Selçuk; programlara katılan öğretmen sayısının 125 bin olduğunu ve ileriki eğitim dönemlerinde de 17 mesleki gelişim programı açılmaya devam edileceğini belirtti.

Bakan Selçuk; aynı zamanda, öğretmenlerin mesleki gelişimlerine her kanaldan katkı sağlamak amacıyla Youtube kanalı oluşturduklarını, bu kanalın ilk videolarında ise origami gibi el becerisi ve zekâ gerektiren görsellerin yayınlandığını ifade etti.

Eğitim Sen Eğitim Sekreteri Özgür Bozdoğan’ın uzaktan hizmetiçi eğitim sürecine dair isteği ise, tüm öğretmenlerin bu çalışmalara erişiminin sağlanması oldu.

MEBBİS Uzaktan Hizmetiçi Eğitim Faaliyetlerine Başvuru Nasıl Yapılır?

Tüm öğretmenler; mebbis.meb.gov.tr adresine MEBBİS şifreleri ile giriş yaparak, sırasıyla aşağıdaki adımları takip etmelidir:

  1. Hizmetiçi eğitim modülü
  2. Kursiyer işlemleri
  3. Faaliyet başvuru

Menüleri üzerinden karşılarına çıkacak olan 17 uzaktan hizmetiçi eğitim programından istediklerini seçerek faaliyet kodları ile birlikte başvuru yapabilirler.

Uzaktan Hizmetiçi Eğitim Öğretmen Düşünceleri
Öğretmenlerin uzaktan hizmetiçi eğitim konusunda farklı düşünceleri bulunuyor.

Öğretmenlerin Uzaktan Hizmetiçi Eğitime Dair Görüşleri

Yapılan araştırmalar sonucu elde edilen verilere göre; öğretmenlerin uzaktan hizmetiçi eğitim faaliyetleri duyurularına zamanında ulaşabildiği ve konu hakkında yeterli bilgiye sahip oldukları görüldü. Öğretmenlerin %60’ı uzaktan hizmetiçi eğitim sürecinin planlanması ve amacına uygun yürütülmesine dair olumlu görüş bildirdi.

Uzaktan hizmetiçi eğitim faaliyetlerinin düzenlendiği merkezlerle ilgili öğretmenlerin düşüncesi ise %50 yeterli, %50 yetersiz şeklinde oldu. Hizmeti yetersiz bulan öğretmenler, genel anlamda, internet bağlantısı ve ses sistemlerinde sorun yaşadıklarını belirttiler. Konuya dair eleştiriler, sistemin iyileştirilmesi adına değerlendirildi.

Öğretmenlerin uzaktan hizmetiçi eğitim süreci eleştirileri:

  • Sunumlar daha akıcı ve her düzeyde anlaşılabilir hale getirilmeli.
  • Bilgiler pratiğe dayalı olarak, yani örnek uygulamalar kapsamında verilse daha iyi olurdu.
  • Öğretmenlerin günlük hayatta karşılaşabilecekleri problemlerin çözümüne dair fayda sağlayan herhangi bir bilgi verilmiyor.
  • Seminerlerde gerçek hayat göz ardı ediliyor. Konuşulan her imkânı sağlayabilmek mümkün değil.
  • Zorunlu katılma psikolojisi altında bu eğitimlerin bir fayda sağlaması beklenemez.

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir