• Eylül 29, 2020

Uzaktan Eğitimde Harç Ücretleri

 Uzaktan Eğitimde Harç Ücretleri

Uzaktan eğitimde harç ücretleri ödemesi yapan öğrenciler bu duruma itiraz etti.

Uzaktan eğitimde harç ücretleri alınması öğrencilerin sıkça tartıştığı bir konu haline geldi. Öğrenciler aynı koşullar altında online şekilde eğitim alırken neden harç ücreti ödemeleri gerektiğini merak etti ve bu konu ile ilgili de sosyal medyada seslerini duyurmaya çalıştılar. Peki, harç ücreti nedir ve neden alınır?

Harç Ücreti Nedir?

Harç ücreti son yıllarda değişen sisteme göre yalnızca ikinci öğretim programlarında okuyan öğrencilerden alınan katkı payıdır. Bu katkı payı ikinci öğretim öğrencilerinin okuduğu üniversiteye ve bölüme göre değişiklik gösterebilmektedir. Her üniversitede farklı harç ücretlendirmeleri mevcuttur ve bunlar her yıl eğitim maliyetlerine göre yeniden belirlenerek öğrencilere sunulur.

Harç Ücreti Ne Zaman ve Nasıl Ödenir?

Harç ücreti genellikle okul açılmadan önceki haftalarda ödenir ve öğrenciler harç ücretlerini ödedikten sonra okuldaki ders kayıtları yenilenir. Bu sayede öğrenciler bir dönem daha okuyabilir ve ders kayıtlarını yenileyebilir.

Her dönem başında alınan harç ücretlerinin ödemesi anlaşmalı bankalar tarafından alınır. Bankamatiklerden ya da bankaların tercihine göre bankacılık uygulamalarından da EFT ya da havale ile harç ücretlerini yatırmak mümkündür. Bu ödemelerin toplam miktarı iki döneme bölünerek ödenir. Örneğin toplam harç ücreti 1200 Türk lirası olan bir bölüm için güz dönemi başlamadan önce 600 ve bahar dönemi başlamadan önce 600 Türk lirası belirlenen koşullar doğrultusunda yatırılır.

Uzaktan Eğitimde Harç Ücretleri ve Öğrencilerin Görüşleri

Öğrenciler uzaktan eğitim döneminde harç ücretlerinin alınmasına karşı özellikle de sosyal medya üzerinden isyanlarını dile getirdi. Öğrenciler okulun fiziki hizmetlerinden faydalanmadıkları halde harç ücreti ödediklerinden ve online eğitim alarak okuldaki herhangi bir bölümden yararlanamayacaklarından bahsetti.

Birinci öğretim öğrencileri online eğitim almak için herhangi bir ücret ödemezken ikinci öğretim öğrencilerinin aynı koşullarda eğitim alacakları online derslere harç ücreti ödemesi eşitsizlik olarak adlandırıldı ve sosyal medyada gündem haline geldi. Pek çok siyasinin ilgisini çeken bu durum hakkında herhangi bir işlem yapılmadığı için öğrenciler mecbur kalarak harç ücretlerini yatırdı ve online şekilde eğitimlerine devam etmek için 1 Ekim’i beklemeye başladı.

Aynı koşullarda eğitim alacak öğrencilerin birinci öğretimde okuyan kısmının ücret ödememesi ama ikinci öğretim öğrencilerinin harç ücreti yatırmak zorunda kalması bu dönemde oldukça büyük bir isyana neden oldu. Öğrenciler gidemedikleri ve hiçbir imkanından faydalanamadıkları okulların katkı paylarını ödeyerek evden online eğitim almak durumunda kaldı.

Öğrencilerin Sosyal Medya Paylaşımları

  • Birinci öğretimler ile hiçbir farkımız yok. Okulun elektriğini ya da suyunu kullanmıyoruz ama parasını ödüyoruz. Üstelik fiyatlardaki zamlar da yalnızca ikinci öğretim öğrencilerini etkiliyor!
  • Herkesin aynı koşullarda uzaktan eğitim gördüğü bir dönemde harç parası almak eşitlik değildir!
  • Madem yüz yüz eğitim olmayacak o zaman harç ücreti da almayın, kullanmadığımız imkanlara neden ödeme yapmak zorunda kalıyoruz?
  • Pandemi döneminde ikinci öğretim ayrımı yapılmamalıdır!
  • Gitmeyeceğim üniversiteye para ödüyorum, zam yapıp bizi daha da şaşırtıyorlar!

Bu sözler ile sosyal medyada isyanlarını dile getiren öğrencilerin harç ücretlerinin geri yatırılması durumunun henüz olmadığı açıklandı. Öğrenciler ikinci öğretim için ödedikleri harç ücretleri ile uzaktan eğitim görmeye devam edecekler. İlerleyen pandemi döneminde ise ne olacağı şu an için kesin değil.

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir