• Ekim 28, 2020

Uzaktan Eğitimde EBA’da Yaşanan Sıkıntılar

 Uzaktan Eğitimde EBA’da Yaşanan Sıkıntılar

2020-2021 Eğitim Öğretim Yılının ilk haftasında EBA’ya erişim sıkıntıları yaşandı.

Bazı öğrencilerin eğitim süreci ufak adımlarla, yüz yüze olacak şekilde başlasa da, koronavirüs salgınının tam anlamıyla kontrol altına alınamaması sebebiyle, uzaktan eğitim EBA üzerinden sürdürülmeye devam ediyor. Bu bağlamda, uzaktan eğitimde EBA’da yaşanan sıkıntılar da milyonlarca öğrenciyi ve onların ailelerini ilgilendirir hale geldi.

EBA üzerinden uzaktan eğitim görebilmek aslında başlı başına büyük bir problem oluşturuyor. Her öğrenci eşit imkana sahip olamıyor. Bazı öğrenciler, EBA TV’ye ulaşmak amacıyla yeterli donanıma sahip olmadıklarından, derslerden geri kalabiliyorlar. Bu sorunun çözümü üzerine uzun süredir çalışılıyor. En kısa zamanda eğitime ulaşım engelinin kaldırılmasını umuyoruz. Peki EBA TV’ye erişme imkânı bulan öğrencilerin, uzaktan eğitimde EBA’da yaşanan sıkıntılar konusunda örnekleri neler?

Uzaktan Eğitimde EBA’da Yaşanan Teknik Sıkıntılar

 • Canlı derse giriş sırasında; ‘canlı yayına ulaşılamadı’ veya ‘doküman sunucusu erişim doğrulaması yapılamadı’ gibi uyarılar alınırsa sisteme giriş yapılamıyor.
 • Beklenmeyen şekilde ders saatlerinde değişikliğe gidilebiliyor.
 • EBA içerisindeki uygulamalar bazen doğru çalışmıyor.
 • EBA alt yapısı yetersiz olarak görülüyor. Öğretmenler bağlanmakta sıkıntı yaşıyor. Zaten kısıtlı olan ders süresi bu tarz problemlere harcanıyor.
 • Yayın donabiliyor ve öğrenci dersten verim alamama sorunuyla yüzleşiyorlar.

Uzaktan Eğitimde EBA’da Yaşanan İşleyiş Problemleri

 • Tüm öğrencilere hitap edecek şekilde basit ve temel seviyede konular anlatılıyor. Bu bazı öğrencilere yeterli gelmeyebiliyor.
 • Ders sürelerinin kısa tutulmasına bağlı olarak öğretmenler konuları, öğrencilerin anlayamayacağı seviyede hızlı anlatabiliyorlar.
 • Uygulamada öğretmen değerlendirmesi hususunda bir gelişme bulunmadığı için, bazı öğretmenler konuya özensiz yaklaşabiliyor.
 • EBA TV’de işlenen konular bazen öğrenci seviyesine uygun olmuyor. Bu haliyle de aileler tarafından tepki görebiliyor.
 • Öğretmenler, ders sırasında öğrencilerin karşısında sergilememesi gereken olumsuz davranışları sergileyebiliyor.
 • Özellikle sayısal derslerde, öğrenci anlamadığı noktalar üzerinde, soru-cevap etkinliği ile duramadığından, öğrenim tam gerçekleşmeyebiliyor.

Uzaktan Eğitimde EBA’da Yaşanan Ders Yönetimi Sıkıntısı

 • Öğrenciler birbirlerini görebildiklerinden, dikkat dağıtıcı davranışlar ile birbirlerini etkileyebiliyorlar.
 • Sürekli olarak bilgisayar ve televizyon ile iç içe hale gelen çocuklar dersi takip etme konusunda problem yaşıyorlar.
 • Ev ortamında yeterli konsantrasyon sağlanamayabiliyor.
 • Uzaktan eğitim sanal ortam üzerinden gerçekleştiği için, yaşı küçük olan öğrenciler olayın ciddiyetini kavramakta zorlanıp derslere katılmak istemeyebiliyor.
 • Dersle ilgili bir nokta anlaşılmasa bile, kısa ders süreleri içerisinde tüm öğrencilerin sorularını yanıtlamak zor olduğundan, bazıları geçiştirilebiliyor.

Ek olarak Türkiye genelinde yapılan anket verilerine göre, uzaktan eğitimde EBA’da yaşanan sıkıntılar konusunda veliler, çocuklarında gördükleri fiziksel şikayetlerden yakınıyor.

Gözlerde kızarma, sulanma ve bulanık görme, sırt ve eklem ağrıları, baş ağrısı gibi sağlık sorunları uzaktan eğitimin getirisi olarak bilgisayar veya televizyon başında olan çocukların önemli problemi haline geldi.

EBA Sistemi Çöktü Mü?

Millî Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz günlerde, EBA’nın siber saldırılara maruz kaldığını duyurdu. Yeni dönemin açılmasıyla birlikte çok yüksek seviyede kullanım trafiğine ulaşan EBA’da, şimdi de erişim sıkıntısı yaşanıyor. Uzaktan eğitimde EBA’da yaşanan sıkıntılar üzerine üretilen çözümlere ek olarak, alt yapı güçlendirme ve hizmet kalitesini yükseltme çalışmaları da böylece hız kazandı.

Bakan Selçuk, konuyla ilgili yaptığı açıklamasında ‘EBA çok kalabalık’ hatası almanın aslında olumlu bir haber olduğunu, inanılmaz bir talebin sonucu olarak bu durumun yaşandığını belirtti. Teknik ekibin hızla devreye girdiği problemin tekrar yaşanmamasını umuyoruz.

 

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir