• Nisan 2, 2023

Türkiye’nin En İyi Üniversiteleri

 Türkiye’nin En İyi Üniversiteleri

Üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasıyla beraber tüm öğrenciler tercih dönemine girdi ve büyük bir heyecanla hangi üniversiteye gideceklerini planlamaya başladılar. Her genç iyi üniversitelerde öğrenim görmek ister keza aynı şekilde her aile de çocuklarının iyi ve kaliteli bir eğitim almasını ister. Elbette kaliteli eğitimler iyi üniversitelerde başlar. Bizler de siz değerli okuyucularımız için en iyi üniversiteler rehberimizi hazırladık. Bu sıralamayı üniversitelerin makale sayısı puanı, bilimsel doküman puanı, doktora mezun öğrenci sayısı puanı, öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı puanı gibi argümanların hesaplanması sonucunda yaptık. Şimdiden başarı adımlarını tek tek çıkmanız ve hedefe ulaşmanız dileğiyle… Keyifli okumalar.

  • Hacettepe Üniversitesi

Yıllardır en iyi Devlet üniversitesi unvanından düşmeyen Hacettepe tabii ki listemizin en başında yer alıyor. Toplam 802.91 puana sahip olan Hacettepe Üniversitesi güzel başkentimizin simgelerinden biridir de aynı zamanda. Özellikle Tıp eğitimi ile ünlenen Hacettepe çoğu öğrencinin de yer almak isteyeceği üniversitelerden biridir. Halihazırda 50.000 öğrenci ve 3600 akademik personele sahiptir. Öğrenim dilleri arasında Türkçe, İngilizce, Almanca ve Fransızca bulunmaktadır.

  • Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Kısa adıyla ODTÜ, 1956 yılında o zamanki Türkiye başbakanı Adnan Menderes, zamanın Karayolları Genel Müdürü Vecdi Diker ve bir grup akademisyen aracılığıyla Ankara’da kurulmuş bir devlet üniversitesidir. Öğrenim dili İngilizcedir. Uluslararası tanınan üniversiteye her yıl ortalama 94 farklı ülkeden 1700 civarı öğrenci gelmektedir. Böylelikle Türk öğrencilere de farklı kültürden insanlarla tanışma fırsatı sunmaktadır. Toplam puanı 782.75 ‘tir.

  • İstanbul Teknik Üniversitesi

İstanbul Teknik Üniversitesi, öğrenciler tarafından çoğu zaman İTÜ olarak anılır. İTÜ, Osmanlı döneminde mühendislik eğitimi vermek amacıyla kurulan çok değerli üniversitelerimizdendir. Dünyanın en iyi teknik üniversiteler listesinde yer almaktadır. Hatta kurulduğu zamanlarda adı Mühendishane-i Bahrî-i Hümâyûn’ dür. İsminden de anlaşıldığı gibi mühendis yetiştirmek için kurulmuştur. İstanbul’da merkezi Maslak olmak üzere 5 farklı noktada kampüsleri yer almaktadır. Pek çok konuda ilklere adını yazdıran İTÜ’ de İlk küp uydu, ilk elektrikli minibüs, ilk hidrojen ile çalışan tekne, ilk insansız otomobil, ilk yerli bilgisayar üretilmiştir. Türkiye’nin ilk televizyon yayını İTÜ’den yapılmış, ilk üniversite radyosu İTÜ’de kurulmuştur. Toplam puanı 763.68’dir.

  • İstanbul Üniversitesi

Türkiye’deki En iyi üniversiteler sıralamamızda 716,97 puanla İstanbul Üniversitesi yer almaktadır. Kuruluşunun Fatih’in İstanbul’u fethettiği 1453 yıllarına kadar dayandığı düşünülüyor. Zamanın ilk Avrupa tarzı üniversitesi olarak kabul edilen Darülfünun ’un devamı niteliğindedir. İstanbul Üniversitesi adını ise 1933 yılında almıştır. İstanbul’da Fatih ilçesinde yer alır ve 85.000’den fazla öğrenciye sahiptir.

  • Koç Üniversitesi

Koç Üniversitesi, merkezi İstanbul’da yer alan 1993 yılında kurulan bir vakıf üniversitesidir. Sarıyer’de Rumelifeneri Yolu üzerinde bulunmaktadır. Eğitim dili İngilizcedir. Fen, Mühendislik, Hukuk, Tıp, İnsani Bilimler ve Edebiyat ile eğitim sunmaktadır. Toplam 22 lisans, 32 yüksek lisans ve 26 doktora programı bulunmaktadır. Halihazırda 400’ den fazla öğretim üyesi ile 7900’ den fazla öğrenciye eğitim olanağı sunmaktadır. Toplam puanı 716.97’dir.

  • Ankara Üniversitesi

Ankara Üniversitesi 1946 yılında başkent Ankara’da kurulmuştur. Türkiye’nin en iyi üniversiteleri listesinin 6.sırasındadır. 708,45 puana sahip devlet üniversitesidir. Ankara ilinin Yenimahalle ilçesinde merkez kampüsü yer alır. 2414 akademik personel ve 66.000 bin kadar öğrenciye sahiptir.

  • Boğaziçi Üniversitesi

Boğaziçi Üniversitesi kısa adıyla BOUN, 16 Eylül 1863’te Robert koleji adıyla kurulmuştur. 10 Eylül 1971’de Türkiye Cumhuriyeti’ne devredilmesiyle Boğaziçi Üniversitesi adını almıştır. Ülkemizde ise en yüksek puan ile seçilen üniversiteler arasındadır. Toplam 683,27’ e puana sahiptir. 14.500 kadar öğrencisi mevcuttur.

Siz de Türkiye’nin en iyi üniversiteleri için tercihlerinizi ve fikirlerinizi yorum yaparak belirtebilirsiniz.

İlgili Gönderi