• Kasım 27, 2021

Şirince’de Nesin Matematik Köyü

 Şirince’de Nesin Matematik Köyü

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı bir belde olan Şirince Köyü, artık muhteşem doğası ve zengin kültürünün yanında Nesin Matematik Köyü’ne de ev sahipliği yapıyor. Her yıl binlerce öğrencinin uğrak noktası haline gelmeyi başaran bu eğitim köyünde, öğrenciler tatillerinin yanında eğitimlerini de alabilirken; aynı zamanda düzenli aralıklarla oluşturulan etkinlikler sayesinde sosyalleşme imkanını da bulabiliyor.

Aziz Nesin ve Matematik Köyü

Ülkemizin yetiştirdiği en önemli edebiyatçılarından biri olan Aziz Nesin, Şirince’de kurulan matematik köyünün ilk fikir sahibi olarak karşımıza çıkıyor. Bir matematik profesörü olan oğlu Ali Nesin’e bıraktığı vasiyet ile birlikte Şirince Matematik Köyü’nün şimdiki halini almasına öncülük eden Aziz Nesin, 2007 yılında Nesin Vakfı’nın aldığı ortak bir karar ile bu projeye imza attı. Kurulduğu günden itibaren toplamda 50.000 ‘den fazla öğrenciye öğrenim imkanı verildiği aktarılan eğitim köyü; matematiğin yanı sıra felsefe, sanat dalları gibi birçok farklı ders için de eğitimler sunmaktadır.

Şirince Matematik Köyü’nde Yaşam

Her yıl kapasitesine göre değişen oranda ortalama olarak 5000 öğrenciye ev sahipliği yapan Şirince Matematik Köyü’nde eğitim dışında birçok aktivite ve yatılı kamp imkanı da bulunuyor. Adeta bir taşra düzeni ile işleyen bu köyde, yapılması gereken işler ise planlanarak ve iş gücüne dağıtılarak tamamlanıyor. İmece usulü kollara ayrılan görevler; gerek ülkemizin dört bir yanından gelen gönüllüler, gerekse köy çalışanları tarafından gerçekleştiriliyor. Ali Nesin tarafından ‘’Burada hiçbir statü ve mevki farkı yok. Köyümüzde akademisyenler bahçeyi sulayabilirken, çocuklarımız yemek yapmakla meşgul olabiliyor.’’ cümleleri ile köy içerisindeki disiplin ve yaşam tarzını anlatmıştır.

Köy İçerisinde Gerçekleşen Etkinlikler

Kurulduğu günden itibaren yapılan çalışmalar ve kazanılan ödüller ile birlikte ülkemizin en önemli eğitim ve araştırma kurumlarından biri haline gelen Şirince Matematik Köyü, aynı zamanda birçok aktivite etkinliğini de bünyesinde barındırıyor. Her gün programa sadık kalınarak gerçekleşen eğitimlerin yanı sıra; seminer, söyleşi, toplantı, eğitim kampı, konser, konferans ve sempozyum gibi etkinlikler de gerçekleştirilmektedir. Matematik köyüne eğitim amacı ile katılmak isteyen öğrenciler için ön başvurular Nesin Vakfı internet sitesi üzerinden alınırken; gerçekleştirilen etkinliklere siviller de dahil olmak üzere akademisyen, profesör ve sanatçılar da katılma şansına sahip oluyor.

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir