• Ekim 24, 2021

Sınıf Oturma Planları

 Sınıf Oturma Planları

Hangi derste ne tür oturma planları kullanılmalıdır?

Her okulda ve her sınıfta uygulanan farklı sınıf oturma planları vardır. Bu oturma planları sınıfın özelliklerine ya da farklı pek çok koşula göre de değişiklik gösterebilir. Sınıf oturma planları belirlenirken sınıf öğretmenlerinin ders işleme teknikleri de bu planları belirleyebilir. Peki, sınıf oturma planlarını belirleyen asıl etkenler nelerdir?

Sınıf Oturma Planları Neye Göre Belirlenir?

Sınıf oturma planları sınıfın şekline, konumuna, büyüklüğüne göre belirlenebilir. Sınıf öğretmenlerinin ders işleme tekniklerine göre de sınıf oturma planları değiştirilebilir. Ayrıca sınıf öğretmenleri kendi istekleri doğrultusunda da sınıftaki oturma planını değiştirebilir.

U Şeklinde Oturma Planı

U şeklinde oturma planı, özellikle de yaratıcılık derslerinde alınan sınıf oturma planıdır. Bu oturma planında sınıfın üç tarafına sıralar yan yana dizilir. Tahta U şeklinin tam ortasında ve karşısında kalacak şekilde oturma planı oluşturulur. Resim ve müzik derslerinde öğretmenlerin öğrencilere yaptıkları şeyleri daha rahat göstermesi amacı ile öğrenciler bu oturma planında oturabilir.

İkili Oturma Planı

İkili oturma planına göre öğrenciler ikili şekilde öğretmenin yönlendirmesine göre otururlar. Tahtanın önünde sıralar ikili oturmaya uygun şekilde dizilir. Sınıf mevcuduna göre bu düzenleme genellikle okullarda en sık kullanılan oturma planıdır. İkili oturma planı, sınıflarda tercih edildiği zaman hem rahat ders işlenmesini sağlar hem de düzenli durur.

Üçlü Oturma Planı

İkili oturma planına çok benzer oturma planıdır. Bu oturma planında öğrenciler tahtanın önünde ikili değil üçlü şekilde sıralanır. Bu da genellikle fazla kalabalık sınıflarda tercih edilir. İkili oturma planının çok daha kalabalık sınıflar için yapılan planıdır. Üçlü oturma planı, kalabalık sınıflarda tercih edildiği için ikili oturma planı gibi oldukça düzenli durur ancak pek rahat değildir.

Oturma düzeni ders performansını direkt etkileyen bir unsurdur.

Kümeler Halinde Oturma Planı

Kümeler halinde oturma planı genellikle ders içinde yapılan uygulamalarda, projelerde ve grup çalışmalarında tercih edilir. Bu oturma planına göre öğrenciler dört ya da altı masayı birleştirir ve gruplar halinde oturur. Ders işleme ortamına pek uygun bir oturma planı değildir.

Tekli Oturma Planı

Tekli oturma planı genellikle sınıf mevcudunun az olduğu sınıflarda tercih edilir. Bu oturma planında tekli masalar kullanılır ve bu masalarda öğrenciler çok rahat şekilde ders işleyebilir. Oturma planları içinde en rahat olanı budur.

Stadyum Oturma Düzeni

Stadyum oturma düzeni, öğrencilerin sıralarının tahtanın önünde açılı şekilde yerleştirilmesi ile ayarlanan oturma düzenidir. Bu düzende sıralar tahtaya çapraz gelecek şekilde koyulur. Bu oturma planı öğrencilerin tahtayı daha rahat görmeleri içindir. Kalabalık sınıflarda da mevcudu az olan sınıflarda da bu oturma düzeninin tercih edilmesi mümkündür.

Bu oturma düzenlerinin tamamı ilköğretim, ortaöğretim, lise ve üniversite sınıflarında tercih edilebilmektedir. Özellikle de ikili oturma planı ilkokul, ortaokul ve lise düzeyi okullarda en sık tercih edilen oturma düzenidir. Sınıf oturma planları okullar tarafından, öğretmenler tarafından ya da belli durumlarda yetkili kişiler tarafından da belirlenebilir.

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir