• Temmuz 14, 2024

Proaktif Ne Demektir?

 Proaktif Ne Demektir?

Proaktif ne demektir?

 Günümüzde en çok merak edilen kelimelerin başında gelen proaktif, gündelik yaşam içerisinde sıkça kullanılmasa dahi iş ve eğitim hayatında sık sık kullanılan meslek tercümeleri arasında yerini almaktadır. Çoğu zaman yanlış kullanılması nedeni ile Türk Dil Kurumu tarafından da sözcük açıklaması yapılan proaktif nedir, ne anlama gelir?

Proaktif kelime anlamı nedir?

Proaktif Kelime Anlamı Nedir?

Son dönem içerisinde sık sık kullanılan bir kelime haline gelen proaktif, daha çok pasif kalmak anlamında kullanılan reaktif kelimesinin zıttı olarak kullanılmaktadır. Kelime anlamı olarak şu açıklama sahiptir:  ‘’İsteyerek ya da istemeyerek, sonucun olumlu veya olumsuz olması farketmeksizin şu an sahip olunan koşulları değiştirmek amacı ile insiyatif gösterme’’ anlamına gelmektedir. Şu an bulunduğu durumdan hoşnut olmayan birey, proaktif bir rol üstlenerek değişiklik yaptığı takdirde sonucu olumlu veya olumsuz olmasına rağmen bu eylemi gerçekleştirmektedir. Kimi zaman ‘’durumu çözmek’’ anlamında da kullanılan proaktif kelimesinin anlamı, bu açıklama ile yapılmaktadır.

Proaktif Bakış Açısı Nedir?

Proaktif bakış açısı, son yıllarda hız kesmeden gelişen teknoloji endüstrisi ile birlikte ofis hayatı içerisinde sık sık kullanılan bir meslek argümanı haline gelmiştir. İşletme bölümlerinde de aktarılan bir bilgi olan proaktif bakış açısı, ‘’Kötü giden senaryolar için çözüm içerikli fikirler ve eylemler üretmek’’ anlamına gelmektedir. Genel olarak şirket CEO, yönetim kurulu üyesi ve üst yöneticisi gibi mevkilerde yer alan kişiler; proaktif bakış açısına sahip kişiler olarak bilinmektedir.

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir