• Temmuz 14, 2024

Pedagog Nedir?

 Pedagog Nedir?

Pedagog, 0 ile 12 yaş arasındaki çocukların zihinsel ve sosyal gelişimleri hakkında çalışma yapan uzmanlardır. Ayrıca çocukların psikolojik gelişimlerine de destek veren ve araştırmalar yaparlar ve kolayca çocuk psikoloğu olarak adlandırabiliriz.

Çocuğunuzu normal şartlarda yetiştiriyor olabilirsiniz fakat bazı durumlarda çocuklarınızın davranışları sizleri aşabilir ve düzelmeyebilir. Halk olarak pedagoglara, psikologlara danışmaya, uzman yardımı almaya da pek sıcak bakılmıyor çünkü insanlar herhangi bir  psikolojik destek alabileceği durumda  kendilerini akıl hastası gibi hissederler ve aslında çok yanlış ve önyargılı olunan bir durumdur.

Pedagog’a Neden Danışmalıyım?

  • Davranış Bozuklukları : Eğer çocuğunuzda herhangi bir davranış bozukluluğu varsa kesinlikle uzmana danışmalısınız. Bu davranış bozukluluğu saldırganlık, ısırma, sürekli arkadaşlarına karşı şiddet uygulama, yalan söyleme, oyuncak çalma, yüksek öfke ve inatlaşma gibi durumlar olabilir.
  • Öğrenme ve Dikkat Bozukluğu : Çocuğunuz eğitim ve öğretim hayatında odaklanamıyor ve sürekli başka şeylerle ilgileniyorsa, masada uzun süre kalamıyorsa, dış faktörlerden fazlasıyla etkileniyorsa çözüm olarak bir uzman yardımı almanız da uygun olur.
  • IQ Düzeyinde Tutarsızlık : Çocuğunuz yaşına göre farklı davranışlar sergiliyosa, normalden fazla olgun ya da büyümesine rağmen bebek ya da daha çocuksu davranışlar oluyorsa IQ düzeyinde bir sorun olabilir ve bir çocuk psikoloğuna danışmanız çocuğunuzun sağlığı için iyi olacaktır.
  • Terbiye Destek : Ufak bir çocuğun terbiyesiz olması ve fazlasıyla yersiz davranışlar sergilemesi de sizi sadece üzmeyecek ve canınızı da fazlasıyla sıkacaktır. Terbiyesizliğin elbette ki yeri zaten yoktur fakat ufak bir çocuğun bilinçsiz bir şekilde toplum içinde herhangi bir terbiyesizliği çok daha kötü bir durum olacaktır. Dolayısıyla daha fazla gecikmeden bir çocuk psikoloğu ile iletişime geçmenizde fayda var.

Belirtilen durumların aksine genel olarak gelişimde bulunan sorunlar için de pedagog yardımı alabilirsiniz. Bu durumlar geç konuşma, konuşamama, kekeleme gibi durumlar olabilir. Dolayısıyla psikolojik destek gibi durumlar söz konusu olduğunda yapılan en büyük yanlış önyargılı olmaktır. Çocuğunuzun sağlığı için önyargılarınızdan vazgeçmeli ve benzer sorunları yaşıyorsanız Pedagog’a danışmaktan çekinmeyin.

Pedagog Çalışma Alanları

Pedagog’lar

  • İlkokullarda ve liselerde psikolojik danışmanlık ve rehberlik hizmetleri,
  • Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde,
  • Üniversitelerin akademik kadrolarında,
  • Sosyal hizmetlere bağlı kurumlarda psikolojik danışman olarak görev alabilirler.

Pedagog Nitelikleri

Yüksek motivasyon sahibi olan pedagoglar çocuklarınızın yaşadığı sorunları çözmeye yönelik çalışmalara çaba sarf etme konusunda da oldukça başarılı olurlar. Ek olarak yüksek ikna becerisi, duygusal durumlara empati ve anlayış durumu, çözüm üretkenliği ve elbetteki mesleki olarak alınan eğitimlerin kattığı tecrübe ile çocuğunuza karşı yaklaşımlarından asla endişe etmemelisiniz.

Eminiz  ki çocuğunuzun sağlığı her şeyden önemlidir ve emin olun ki  aynı önemi çocuk psikoloğu olan pedagoglar da verecektir. Belirtilen durumlar ya da benzerleri gibi durumlar çocuğunuz tarafından söz  konusuysa en kısa sürede uzman yardımı almaya önem verin.

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir