• Temmuz 14, 2024

Özel Okullara Bağlı Anasınıfları Yüz Yüze Eğitim Görebilecek

 Özel Okullara Bağlı Anasınıfları Yüz Yüze Eğitim Görebilecek

Özel Okullara Bağlı Anasınıfları Yüz Yüze Eğitim Görebilecek

Okulların verdiği ara tatilin ardından Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada okulların yüz yüze eğitime ara vermesi kararı alınmıştı ve anasınıflarından liselere kadar her sınıftaki öğrenci yeniden online eğitime geçiş yapmıştı. Yapılan son kabine toplantısı sonrasındaki açıklamalara göre ise özel okullara bağlı olarak çalışan anasınıflarının yüz yüze eğitime geçebileceği hususu değerlendirildi ve istenilirse özel okullara bağlı anasınıflarının yüz yüze şekilde eğitime devam edebileceği kararlaştırıldı. Alından karar sonrasında bazı özel okullar gerekli tedbirleri görüşmek için toplantılar düzenledi ve anasınıflarının açılıp açılmayacağı konusunda yapılan toplantılarda bazı özel okullara bağlı anasınıfları açılma kararı aldı.

Anasınıflarında Covid-19

Covid-19 tedbirlerine uymakta en çok zorluk çeken yaş grubunun anasınıfı öğrencileri ve ilkokul öğrencileri olduğu yüz yüze eğitime ilk başlanan dönemde göze çarpmıştı. Bu dönemde öğrencilerin maske takma zorunluluğuna uymaması, ellerini yıkamaması ve hatta maskelerini dahi arkadaşları ile paylaşması durumu söz konusuydu. Bu durumda da anasınıflarında ve ilkokullarda verilen derslerin yanı sıra öğretmenler öğrencileri devamlı olarak bilinçlendirmek ve Covid-19 tedbirleri ile ilgili bilgilendirmek zorunda kalıyordu. Yeni alınan karar doğrultusunda ise özel okullara bağlı anasınıflarının açılabileceği kararlaştırıldı. Devlet okullarına bağlı anasınıfları ise henüz online şekilde velilerin bilgilendirilmesi ile eğitime devam ediyor.

Online şekilde eğitim alan resmi kurumlara bağlı anasınıfı öğrencileri velilerinin yönlendirmesi sayesinde pek çok etkinliği evde yapıyor; yemek saati, etkinlikler, dinlenme zamanları, oyun zamanları ve daha pek çok anaokulu etkinliği evde ebeveynlerin kontrolünde ilerletiliyor. Özel okulların ise anasınıflarını açıp açmayacağı henüz kesin değil ancak ilerleyen günlerde hangi okulların anasınıflarını açacağı ise net şekilde görülebilecek.

Veliler Endişeli

Özel okullara bağlı şekilde eğitim gören anasınıfı öğrencilerinin velileri vaka sayılarının arttığı bu dönemde çocuklarının okulda yüz yüze şekilde eğitim görecek olmasından endişeli iken aynı şekilde devlet okullarına bağlı olarak eğitim gören anasını öğrencilerinin de velileri çocuklarının geri kalmaması ve gerekli eğitimi online şekilde alamaması konusunda endişeli. Yüz yüze eğitimin de online eğitimin de anasınıfı öğrencilerine nasıl etki edeceği henüz bilinmiyor ancak ilerleyen dönemde online eğitimin düzenli ve yararlı şekilde ilerleyip ilerlemediğini görmek mümkün olacak. Ayrıca özel anasınıflarında eğitim gören öğrencilerin velileri de hastalığın seyrinden dolayı endişeli olduğu için öğrencileri okula yeniden gönderme konusunda endişeli olsalar da çocuklarının akranlarından geri kalmasını istemiyorlar. Bu durumun ilerleyen dönemde nasıl bir noktaya varacağını ise göreceğiz.

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir