• Haziran 3, 2023

Origami Nedir?

 Origami Nedir?

Origami Nedir?

Origami, kağıt katlama sanatı olarak bilinir. Japonca’ da yer alan oru ve kami kelimelerinin bir araya gelmesi ile türetilmiş olan bir kelimedir. Oru, katlama anlamına gelir ve kami de kağıt anlamındadır. Birleşik bir kelime olan origaminin asıl anlamı katlanmış kağıt gibi bir anlama gelir. Bu keyifli el becerisine dayalı oyunun tarihçesi Çin’e dayanır. Kağıt katlama sanatı olarak bilinen origamide makas, yapıştırıcı ve benzeri ürünler kullanılmaz ve yalnızca kağıtların katlanması ile farklı şekiller elde edilir.

Origami Nasıl Yapılır?

Kağıt katlama sanatı olarak bilinen origami; makas, yapıştırıcı gibi herhangi bir el işi malzemesi gerektirmez. Bu nedenle de aslında yapımı için basit ürünler kullanıldığını söylemek mümkündür. Origami yaparken yalnızca bir parça kağıt kullanılması yeterlidir. El becerilerine ve zihinsel gelişime katkı sağlayan origami temelde çocukların ince motor becerilerinin gelişiminde oldukça etkilidir.

Origaminin yapılması için yalnızca kağıt kullanılır. Kağıtlar belli teknikler doğrultusunda katlanır ve sonucunda origami şekilleri elde edilir. Bu şekiller hayvan, eşya gibi farklı figürler olabilir. Hem çocukların eğlenmesine hem de el becerilerinin gelişmesine katkı sağlayan bu oyunun farklı türleri olduğundan söz etmek de mümkündür.

Origami Çeşitleri Nelerdir?

Origaminin farklı çeşitleri mevcuttur. Bu farklı çeşitlerdeki origamiler, farklı modellerin elde edilmesine katkı sağlar. Ayrıca farklı türlerde makas, yapıştırıcı, tutkal, su, boya ve benzeri pek çok ürünün kullanılması da mümkündür. Bu sayede onlarca farklı figürü ortaya koymak mümkün hale gelir. Ancak yine de geleneksel origami biçiminde makas, yapıştırıcı ve benzeri ek ürünlerin kullanımı söz konusu değildir. Peki, origami çeşitleri nelerdir?

Klasik Origami

Klasik origami genellikle tek bir parça kağıt ile oluşturulan şekillere verilen isimdir. Bu şekilde origami yapıldığı zaman herhangi bir yapıştırma, kesme ve benzeri işlem yapılmaz. Bu nedenle de oldukça klasik bir model olduğunu söylemek mümkündür.

Modüler Origami

Modüler origami temelde parçalı origami olarak bilinir. Bu türde pek çok farklı figür birleştirilir. Bu sayede üç boyutlu bir teknik elde etmek mümkün hale gelir. Bu türde pek çok sayıda figür oluşturulduğu zaman ortaya oldukça geniş ve neşeli bir tablo çıkabilir.

Modern Origami

Modern origami biçiminde aslında makas, yapıştırıcı, su ve benzeri farklı materyaller de kullanılır. Bu şekilde üç boyutlu görünümlerin de tek boyutlu görünümlerin de elde edilmesi mümkün hale gelebilir. Ayrıca bu türde boyama ve benzeri farklı tekniklerin uygulanması da mümkündür. Tek bir kağıt kullanılmak zorunda değildir, farklı pek çok renkte kağıdın dahi kullanılması mümkündür.

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir