• Eylül 22, 2021

Okuma Çiftliği

 Okuma Çiftliği

Ortaokul 7.sınıf seviyesinde kullanılabilecek Türkçe ders materyali

Genel Bilgiler

Materyal Adı: Okuma Çiftliği

Materyalin Kullanılacağı Ders: Türkçe

Materyalin Kullanılacağı Sınıf Seviyesi: 7. Sınıf

Materyalin Kullanılacağı Konu: Okuma Eğitimi

Materyalin Hedeflediği Kazanımlar: Öğrencilere kitap okuma alışkanlığı kazandırma amaçlanmıştır.

Materyali Hazırlarken Kullanılan Malzemeler:

Mukavva, fon kartonu (yeşil ve kahverengi), tutkal ve kâğıt yapıştırıcısı, elma fotoğraf çıktısı, plastik oyuncak hayvanlar, renkli küçük zarflar, A4 kâğıdı, kenarlar için tahta çubuktan çay karıştırıcısı

Materyalin Yapılışı

Zemin olarak kullandığımız mukavvanın üstüne çimen görüntüsünü vermesi için yeşil fon kartonunu tutkalla yapıştırdık. Aynı şekilde mukavvanın üzerine ağaç şekli çizdik ve kestik. Üzerine yeşil ve gövdesi için kahverengi fon kartonunu yapıştırdık. Ağacı zemine tutkal yardımı ile yapıştırdık. Kahverengi fon kartonunu yol yapmak amacı ile zemine yapıştırdık. Ardından da küçük renkli zarfları yol kenarlarına yapıştırdık. Çay karıştırıcı tahta çubukları da zeminin en uçlarına yapıştırdık. Son olarak da engel olması için küçük plastik hayvanları yerlerine koyduk.

Materyalin Derste Kullanımı

Türkçe dersi’ nde okuma eğitimi adlı bir konu yoktur. Öğretmen kitap okuma sevgisini öğrencilere aşılamak için derslerinin bir saatini kitap okumaya veya bu tür etkinliklere ayırır.

Küçük ineğimiz ağaçtaki elmalara ulaşmak istemektedir. Elmalara ulaşmak için yol kenarlarında karşısına çıkan engelleri aşması gerekmektedir. Karşısına çıkan her engeldeki soruyu doğru cevaplaması gerekmektedir. Yolda beş engel vardır. İlk zarfta bilmece, ikinci zarfta tekerleme, üçüncü zarfta bulmaca, dördüncü zarfta bir kültür sorusu ve beşinci zarfta ise sonu tamamlanmamış bir hikâye verilir ve hikâyenin gidişatına göre tamamlanması istenir. Bunun için öğrenciye dört tane cevap seçeneği sunulur. Bu cevaplardan hangisinin doğru olduğu ve gerekçesi istenir. Doğru cevabı ve gerekçesini doğru cevaplayan öğrenci ineğin elmalara ulaşmasına yardım etmiş olur. Etkinlik için sınıf gruplara ayrılır ve her grubun temsilcisi seçilir. Her engelde grup olarak alınan kararları grup temsilcileri bildirir.

Değerlendirme

Bu materyal ile sınıfın tamamının etkin olabilmesi ve aynı zamanda öğrencilerin grupça bir şeyler yaparak ortak karar vermesi sağlanır. Aynı zamanda öğrencilerin başkalarının düşüncelerine saygı duyması, çoğunluğun fikrine saygı duyarak demokratik bir anlayışa sahip olması sağlanır. Öğrencinin ilgisini çekecek örnekler olduğu için materyale odaklanmak oldukça kolaydır. Örnekler değiştirebilir olduğundan istenilen yaş grubuna ait örneklerin hazırlanabileceği bir materyaldir. Uzun süreli ve yenilenebilirdir, bütün Türkçe ders konularına uygun olarak hazırlanabilir

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir