• Eylül 30, 2020

Okulun İlk Günü

 Okulun İlk Günü

Okulun ilk günü her öğrenci için özeldir.

Okulun ilk günü her öğrenci için çok özel ve farklı bir gündür. Her yaştan öğrenci okulun ilk gününde tatlı bir telaş ve heyecan içinde olabilir. Bu telaş ve heyecanın atlatılması için de okulun ilk gününe ayak uydurmak gerekir. Özellikle de ilkokul öğrencilerin görülen ilk okul gününün telaşı ve heyecanı, her sınıftan öğrenci için farklı bir deneyimdir.

Genellikle ilkokulun, lisenin ve üniversitenin ilk günü öğrencilerin en çok heyecanlandığı zamanlardır. Ortaokulda öğrenciler zaten tanıdıkları arkadaşları ve öğretmenleri ile aynı okulda okumaya devam ettiği için heyecan, gerginlik ya da stres gibi durumlar pek söz konusu değildir. Bu nedenle de özellikle ilkokula başlayan öğrenciler gergin olabilmektedir. Yeni bir ortama giren küçük yaştaki bu öğrenciler için en doğru şekilde hareket edilmesi gerekir.

İlkokulun İlk Günü

Okulun İlk Günü
İlkokulun ilk günü öğrencilerin okul ortamına alışması için oldukça önemlidir.

İlkokul öğrencileri 1. sınıfa başlayacakları ilk gün büyük bir heyecana sahip olurlar. Alışık olmadıkları okul ortamına üniforma ilke kendi başlarına girerler ve bu öğrencileri rahatsız edebilir ya da öğrencileri mutlu edebilir. Önemli olan öğrencilerin bu ilk günde okulu sevmesi ve okul içinde rahatsızlık hissetmemesidir.

Anaokulunda okumuş öğrenciler dahi ilkokula başlarken heyecanlı ya da gergin hissedebilir. Bunun sebebi ise anaokulunun sınıf ortamı ile ilkokulun sınıf ortamının birbirinden oldukça farklı olmasıdır. Anaokulu öğrencileri okula sevdikleri oyuncakları götürebilir, her gün farklı bir kıyafet giyebilir ve kendini rahat ya da mutlu hissetmek için bunlardan destek alabilir. İlkokula başlayan öğrenciler ise üniforma ile okula gitmek zorundadır ve okul ortamı anaokuluna göre daha ciddi durur. Bu çoğu öğrenciyi rahatsız etse de öğrenciler ilk gün okulu severse sonrasında hiçbir sıkıntı yaşamazlar.

İlkokulun İlk Gününde Ne Yapılmalıdır?

İlkokulun ilk gününde öğrencilerin stresli ve gergin olmaması için ailelerin tutumlarının yumuşak olması önemlidir. Çocuklar ilk gün okula gitmek istemeyebilir ve farklı bir ortama gireceği için korkabilir. Aileler bu konuda gerekirse çocuklarıyla konuşmalı ya da onları pedagoglar ile görüştürerek okulun ilk gününün normal bir gün olacağını onlara anlatmalıdır.

Öğretmenler İlkokulun İlk Gününde Ne Yapmalıdır?

Öğretmenler çocuklarla iletişim kurarken samimi ve cana yakın davranmalıdır. Sert mizaçlı öğretmenler okulun ilk gününde ilkokul öğrencilerinin okuldan soğumasına neden olabilir ya da öğrencilerin okuldan korkmasına sebebiyet verebilir. Bu neden öğretmenlerin de öğrencilere karşı anlayışlı davranması gerekir.

Öğretmenler okulun ilk günü içinde öğrencilerin okula alışması ve okuldan korkmaması için onların kaynaşmasına katkı sağlamalıdır. Öğrenciler hiç tanımadıkları yaşıtları ile saatler geçirecekleri bu ortamda birbirleri ile samimi olursa okula alışma süreçleri de bu şekilde hızlanabilir. Bu yüzden okulun ilk günü tanışma, kaynaşma ve okula alışma ile geçirilmelidir.

Lisenin İlk Günü

Okulun ilk günü
Lisenin ilk günü öğrenciler için stres ve heyecan dolu bir gündür.

Lisenin ilk günü, ilkokulun ilk günü gibi gergin ve stresli geçen bir gündür. Öğrenciler yıllardır tanıdıkları arkadaşlarından ayrılıp farklı bir ortama girerler. Bu da öğrencilerin zorlanmalarına neden olabilir. Lisenin ilk gününde öğrencilerin yaşayacağı sorunlar genellikle arkadaş bulamama ya da okul içinde pek rahat olamamalarıdır.

Lisenin İlk Gününde Ne Yapılmalıdır?

Lisenin ilk gününü sakin ve rahat şekilde atlatmak için öğrencilerin eski sınıflarında olduklarını düşünmesi ve kendileri gibi davranarak arkadaş edinmeleri çok önemlidir. Ayrıca okulun fiziki yapısını da ilk günlerde tanımak öğrencilerin kolaylıkla okuldaki işlerini halletmesine de katkı sağlayacaktır.

Lisenin İlk Gününde Öğrenciler Ne Yapmalıdır?

Lisenin ilk gününde öğrencilerin yeni arkadaşlar edinmesi, okullarına alışmaları için en önemli adımlardan biridir. Sınıflarında arkadaş olabilecekleri kişiyi bulmak için gözlem yapabilirler ve gün içerisinde sevdikleri kitaplar, dersler, öğretmenler ve benzeri pek çok konudan sohbet ederek anlaşmaya çalışabilirler.

Bu sırada öğrenciler okulu keşfedebilir, kantin, lavabo ve benzeri alanların yerini öğrenebilir. Ayrıca öğrenciler lisenin ilk gününde yeni dersleri ve öğretmenleri ile de tanışacağı için ekstra heyecanlı olabilirler. Bunu aşmak için öğretmenlerin de destek olması önemlidir. Öğrenciler isterlerse rehber öğretmenlerinden yardım alarak sınıf ile kaynaşabilir, lise hayatlarını geçirecekleri bu döneme adapte olmak için farklı yollar deneyebilir.

Lisenin İlk Gününde Öğretmenler Ne Yapmalıdır?

Öğretmenler lisenin ilk gününde öğrenciler ile tanışmalı, onların da birbirleri ile kaynaşmasını sağlamalıdır. Öğrencilerin birbirini tanıması için yapılabilecek en iyi şey derste hepsinin isimlerini söylemesini istemek ve sırayla kendilerini tanıtmalarını rica etmek olacaktır. Bu şekilde hem öğretmenler öğrencileri daha yakından tanıyabilir hem de öğrenciler birbirlerini gerginlik hissetmeden rahatlıkla tanımış olur.

Öğretmenlerin anlayışlı, yumuşak ve sevecen tavırlar sergilemesi önemlidir. Öğrenciler ile muhtemelen dört yılı beraber geçirecek olan öğretmenlerin kendilerini en iyi şekilde tanıtması, öğrencinin de derse ekstra ilgi göstermesine katkı sağlayabilir.

Üniversitenin İlk Günü

Öğrenciler tıpkı lisede olduğu gibi üniversitede de ilk günlerini gergin şekilde geçirebilir. Bu durum genellikle öğrencilerin farklı şehirde olmasından da kaynaklanır. Şehir dışında okuyan öğrenciler şehri bilmediği için, okulu tanımadığı için, arkadaşları olmadığı için kendilerini gergin hissederler. Bu durumda da yapılması gereken rahat olmaya çalışmak ve ortama alışmak için çabalamaktır. Öğrencilerin yapması gereken en önemli şey ise arkadaş edinmek, öğretmenleri ve derslerini tanımaya çalışmaktır. Bu sayede okul ortamını sevebileceklerdir.

Ters Giden İlk Gün

Okulun ilk günü öğrenciler için zorlu geçebilir. Unutulmamalıdır ki sınıf ortamı ya da arkadaşlık ilişkileri her zaman ilk günkü gibi kalmayacaktır. Öğrenciler ilk günden arkadaş edinemeyebilir, öğretmenleri ile tanışamayabilir, derslerini beğenmeyebilir. Bu gibi durumların gelip geçici olduğu öğrencilere veliler tarafından hatırlatılmalıdır.

Özellikle de ilkokul öğrencilerinin okula alışması için velilerin desteği çok önemlidir. Aileler öğrencilerin okulu sevmesi ve okulda mutlu olması için onları teşvik etmeli, öğretmenlerinden de destek alarak onları okulu sevmeye yönlendirmelidir.

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir