• Haziran 16, 2021

Okulöncesi Kurumlarda Eğitime Ara Verildi!

 Okulöncesi Kurumlarda Eğitime Ara Verildi!

Okulöncesi Kurumlarda Eğitime Ara Verildi!

Okulların geçtiğimiz haftalarda 31 Aralık’a kadar uzaktan eğitim şeklinde devam etmesi kararı alınmıştı ve okulöncesi kurumların da eğitimine ara verildi. Ara verilen eğitimin farklı kaynaklar ile uzaktan olacak şekilde devam ettirileceğine karar verildi. Bu karar doğrultusunda farklı uygulamaların öğretmenler ve veliler eşliğinde uygulanacağı belirtildi. Şimdilik yılsonuna kadar yani bir ay süre ile uygulanacağı kesinleşen uzaktan eğitim programının ilerleyen dönemlerde ne gibi değişikliklere uğrayacağı ise şimdilik merak konusu.

Uzaktan Hangi Aktiviteler Uygulanacak?

Öğretmenlerin yönlendirmesi doğrultusunda öğrenciler evlerinde velileri ile birlikte okulöncesi eğitim kurumlarında uyguladıkları etkinlik programını uygulamaya devam edecek. Örneğin sabah kahvaltı, dinlenme, beslenme saati, oyun arası, boyama çalışmaları, yaratıcılık etkinlikleri ve çok daha fazlası bu şekilde öğretmenlerin velilileri yönlendirmesi ile uygulanacak. Öğrencilerin Covid-19 tedbirleri kapsamında hastalıktan uzak kalması için tercih edilebilecek en uygun yöntemlerden biri olan uzaktan eğitim her eğitim kurumunda olduğu gibi okulöncesi kurumlarda da uygulanacak ve bu şekilde Covid-19 riski en azından küçük yaşlarda daha aza indirilecek.

Öğrenciler evden tıpkı okulöncesi kurumlarda aldıkları eğitimleri alacaklar. Oyun, temizlik, etkinlik saatleri, dinlenme saatleri ve daha pek çoğu evden veliler tarafından takip edilecek ve bu dönemde öğretmenler ile veliler devamlı olarak iletişim halinde olarak çocuğun gelişimini izleyecek.

Yeni Tedbirler ve Okulöncesi Öğrencileri

Yeni tedbirler kapsamında 20 yaş altı bireylerin de sokağa çıkması kısıtlandırılmıştı. Buna bağlı olarak zaten okulöncesi öğrencilerinin sokağa çıkması, okula gitmesi ve eğitim görmesi pek mümkün değildi. Bu nedenle de uzaktan eğitime geçen eğitim kurumlarından olan okulöncesi eğitim kurumları farklı etkinliklerini öğrencileri ile eşzamanlı şekilde yürütecek ve çocukların bu dönemde çeşitli eğitimlerden mahrum kalmaması için çabalayacak.

Ayrıca bu dönemde küçük yaştaki çocukların maske takma, el yıkama, dezenfektan kullanma gibi hijyen kurallarına yeteri kadar dikkat edemediği gözlemlenmişti. Bu nedenle de çocukların okulöncesi dönemde hastalık bilincine sahip olmamasından ötürü aslında okulöncesi eğitim kurumlarının belirsiz bir süre için eğitime ara vermesi en doğru seçim olmuş olabilir. Şimdilik velilerin büyük bir çoğunluğu bu karardan memnun. Verilecek olan eğitimin telefon, mail, mesaj ve benzeri pek çok kanal ile iletilebilecek olması da ayrıca velilerin bu eğitim programlarına kolayca ulaşabilmesini sağlıyor. Bu nedenle veliler çocuklarının etkinliklerden geri kalacağı düşüncesine sahip değiller.

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir