• Eylül 21, 2020

Okulların Açılışına Dair Tüm Detaylar

 Okulların Açılışına Dair Tüm Detaylar

Okullarda yüz yüze eğitim ileri bir tarihe ertelendi.

Covid-19 sürecine bağlı olarak okullar bahar yarı yılına online şekilde devam etmişti. İlkokul, ortaokul ve liseler online şekilde görüntülü konuşma ile ve EBA sistemi üzerinden derslere devam sağlamışlardı. 2020-2021 güz döneminde ise okulların yüz yüze devamlılığı tartışma konusuydu. Peki, okullar ne zaman yüz yüze eğitime başlayacak, online eğitimler ne zaman verilecek?

Okulların açılışıyla ilgili detaylar belli oldu.

2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı Ne Zaman Başlayacak?

Geçtiğimiz haftalarda okulların 31 Ağustos tarihinde açılacağı söylenmişti. Yüz yüze eğitimin ise nasıl, hangi koşullarda başlayacağı açıklanmamıştı. 12 Ağustos tarihinde yapılan açıklamalara göre ise 31 Ağustos’ta yüz yüze eğitimin başlaması söz konusu değil. Bu yapılan açıklamaya göre yüz yüze eğitime geçilmesi için 21 Eylül’ün beklenmesi gerekiyor. 31 Ağustos ile 21 Eylül tarihleri arasında online şekilde verilecek olan derslerin yüz yüze eğitime dönüşmesi ise ancak belli koşullarda mümkün olacak gibi görünüyor. İsteyen özel okulların 17 Ağustos tarihinde uzaktan eğitime başlayabileceği de yapılan açıklamalarda yer alıyor. Bu sayede çocuklar daha erken tarihte uzaktan eğitime başlayabilecek.

31 Ağustos’ta okullar online eğitim ile derslere başlıyor ve bu dersler EBA gibi eğitim kanallarından, internet kaynaklarından ve pek çok farklı görsel-işitsel yayın aracından verilecek gibi duruyor. 21 Eylül’e kadar bu şekilde işlenecek olan derslerin 21 Eylül ve sonrasında yüz yüze eğitime dönüşmesi bekleniyor. Yüz yüze eğitim sürecinde ise dikkat edilmesi gereken çeşitli hususlar yer alıyor.

Yüz Yüze Eğitimde Nelere Dikkat Edilecek?

21 Eylül’de başlayacak olan yüz yüze eğitimde dikkat edilecek olan hususlar özellikle de sağlık ve hijyen kurallarını kapsıyor. Bununla ilgili yapılan açıklamada Bilim Kurulu tarafından tavsiye edilen sınıflarda aşamalı ve seyreltilmiş şekilde eğitimin devam etmesi tasarlandı.

Okul bahçesinde, sınıflarda ve koridorlarda maske ve benzeri her türlü malzemenin de kontrolü sağlanacak. Ayrıca maske tedarik süreci de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sağlanacak. Bu sayede maske takmadan sınıflara, okul bahçesine ya da okul binasına girmek mümkün olmayacak.

Öğrencilerin, velilerin, öğretmenlerin, servis görevlilerinin, temizlik görevlilerinin ve benzeri her türlü çalışanın da HES sayesinde kontrolü sağlanacak. Bu şekilde de öğrencilerin riski en aza indirilecek ve gerekli tedbirler de kolaylıkla alınabilecek. Önceden ailesinde Covid-19 tanısı konmuş kişiler varsa bu konular ile ilgili de önlemleri alınacağı belirtildi. Bu kapsamda okullarda yüz yüze eğitimin başlaması sürecinde herhangi bir sorun yaşanma olasılığının da oldukça düşük olduğu düşünülüyor.

0 Reviews

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir