• Ekim 28, 2020

Okullar Nasıl Açılacak?

 Okullar Nasıl Açılacak?

Okulların açılması ile ilgili detaylar…

21 Eylül tarihinde okullar 1. sınıflar için açılmıştı. 2-3-4. sınıfların, ortaokul ve liselerin ne zaman açılacağı ise hem öğrenciler hem de öğretmenler tarafından merak konusuydu. Bu konuya ise geçen günlerde yapılan açıklamalar ile açıklık getirildi. 12 Ekim’de açılacak sınıflar dışındaki lise ve ortaokul sınıflarının da okulun ilk dönemi bitmeden önce açılması bekleniyor. Peki, yüz yüze eğitim bu dönemde nasıl işlenecek? Sınıflarda hangi önlemler alınacak?

Hangi Sınıflar Okula Gidecek?

İlkokul 2-3-4. sınıflar, ortaokul 8. sınıflar ve lise 12. sınıflar 12 Ekim’den itibaren seyreltilmiş şekilde eğitime başlayacaklar. Haftanın iki günü okula gidecek olan öğrencilerin hem okula adapte olmasının hem de derslerin daha etkili şekilde ilerletilmesinin bu şekilde daha kolay olacağı düşünülüyor. İlerleyen dönemde ayrıca ilkokul 5-6-7. sınıfların ve lise 9-10-11. sınıfların da birinci dönem tamamen bitmeden önce açılması bekleniyor.

Ortaokul on sınıf ve lise son sınıf öğrencileri okul konusunda bir hayli endişeli olsalar da yüz yüze eğitim ile endişelerinin giderilmesi umut ediliyor. Bu şekilde hem daha etkili şekilde ders çalışmaları hem de ders konularını daha iyi anlamları bekleniyor. Öğrenciler yüz yüze ders işlemekten çekiniyor olsa da MEB Ziya Selçuk’a göre bu durumda alınan önlemler öğrencilerin okula başlaması için uygun koşulların sağlandığını gösteriyor.

Veliler Endişeli

Veliler çocuklarının kalabalık ortamlara girmesini istemiyor, ders işlenecek alanlarda uzun süre kapalı kalmalarının da sakıncalı olduğunu düşünüyor ancak alınan önlemler doğrultusunda okulların açılacağı duyurusu sonrasında bu düşünceler yerini endişeye bıraktı. Veliler öğrencilerin okula hastalık taşımasını ya da okuldan eve hastalık getirmesini mümkün görüyor. Okulu yakın olmayan öğrencilerin toplu taşıma kullanması da ayrıca söz konusu. Bu gibi durumlarda ne yapılacağı ise hala belirsiz. Pek çok veli bu dönemde yüz yüze eğitim olmasını istemiyor.

Bir diğer endişe konusu ise ilkokul öğrencilerinin temizlik problemi. İlkokul öğrencilerine maske alışkanlığını tam anlamıyla kazandırmak önemli. Bu nedenle de veliler yüz yüze eğitim döneminde çocuklarına devamlı olarak ellerini yıkamalarını, maskelerini takmalarını ve yüzlerine dokunmamalarını tembihler halde. Bu durum da yalnızca endişe yaratmakla kalmıyor bireylerin aynı zamanda önlem almak için çok daha fazla uğraşmasına neden oluyor.

Okulların Temizliği ve Öğrencilerin Dikkati

Her öğrenci, öğretmen ve okul çalışanının maske takması zorunlu hale getirildi. Buna bağlı olarak da yüz yüze eğitim döneminde okulların düzenli olarak temizlenmesi ve en iyi şekilde dezenfekte edilmesi de hem öğrencilerin hem öğretmenlerin hem de okul çalışanlarının sağlığı için en iyisi olmuş durumda. Bu önlemler doğrultusunda açılacak olan sınıfların tepkisini de 12 Ekim’den sonra göreceğiz. İlerleyen dönemde ortaokul ve liseler de açıldığı zaman okulların nasıl olacağı şimdilik büyük bir merak konusu.

İlgili Gönderi

1 Yorum

  • Kaleminize sağlık hocam, ciddi anlamda endişeli ve kararsızız, süreç uzun ve bilinmeyenli denklem gibi bir an önce çözülmesi dileğiyle….

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir