• Ekim 28, 2020

Okullar Kısmen Açıldı!

 Okullar Kısmen Açıldı!

Pandemi sebebiyle kapalı olan okullar iki gün önce kısmen yüz yüze eğitime başladı.

Okullar kısmen açıldı! Okullar 12 Ekim pazartesi günü kısmen de olsa açıldı. 21 Eylülde eğitim öğretim yılına kısmen de olsa başlayan 1. sınıflardan sonra 12 Ekim tarihinde 2, 3., 4, 8. ve 12. sınıflar da kısmen de olsa eğitim ve öğretim yılına başladı. Peki yeni dönemde okula kısmen başlayan sınıfları nasıl bir dönem bekliyor? Bu dönemde kısmen açılan sınıfların eğitim ve öğretimleri nasıl ilerleyecek?

Açılan Sınıflarda Eğitim ve Öğretim Nasıl İlerleyecek?

1.sınıflar açıldığında da haftada iki gün yüz yüze eğitim yürütülmesi kararı alınmıştı. 12 Ekimde açılması kararlaştırılan 2., 3., 4., 8. ve 12. sınıflar da haftada iki gün okula gidecek ve yüz yüze eğitimi şimdilik haftada iki gün yürütecekler. Bu sayede öğrenciler yüz yüze alması gereken eğitimleri okulda alabilecek ve ilkokul öğrencilerinin de okuldan uzaklaşmaması sağlanacak.

Kısmen açılan okullara gitme zorunluluğu getirilmedi. İstemeyen aileler çocuklarını okula göndermeyecek ve EBA üzerinden verilen dersler ile çocuklarının okuldan geri kalmasının da önüne geçebilecek. Bu sayede aslında çocuklarının hasta olmasından ya da okulda hastalığı taşımasından korkan veliler de derslerini kaçırmamış olacaklar.

Okullarda Görülen Sorunlar

Bu dönemde karşılaşılması öngörülen pek çok sorun da eğitim ve öğretimin başlayacağı haberleri ile ortaya atıldı. Okullar kısmen açıldı. Peki, bu dönemde ne gibi sorunlarla karşılaşılabilir ve şimdiye kadar nasıl sorunlar görüldü?

Okulların açıldığı ilk gün ilkokul öğrencilerinin adapte olması ve yeni düzen içinde ders işlemesi hem veliler hem de öğretmenler açısından bir problem olarak görülmüştü çünkü maske takma alışkanlığına sahip olmayan çocukların okulda nasıl davranacakları kestirilemedi. Bu durumda da hem veliler hem de öğretmenler büyük bir karamsarlık yaşadı.

Okulun ilk gününde öğretmenlerin sosyal medya paylaşımları oldukça ses getirdi. Bir ilkokul öğretmeni ikinci sınıf öğrencisinin arkadaşına “Maskeni çok beğendim, değiştirelim mi?” dediğini sosyal medya hesabında paylaştı ve aslında bu da öğrencilerin özellikle de ilkokul öğrencilerinin maske takma zorunluluğunu uygulamada zorluk çektiğini gösterdi. Küçük yaştaki öğrenciler olayın ciddiyetini ve hastalığın kapasitesini anlayamadığı için bunu yanlış değerlendirdi.

Henüz herhangi bir hastalık haberi ya da olumsuz duyuru paylaşılmadı ancak ilerleyen dönemde hastalıkların öğrenciler arasında artacağı düşünülüyor ve bu da velilerde korku uyandırıyor. Evinde yeterli internet ve bilgisayar imkânına sahip olmayan, EBA platformuna bağlanmakta zorlanan aileler mecburen çocuklarını okula göndermeye devam edecek. İlerleyen dönemde nasıl sorunlar yaşanacağını ya da sorun yaşanmadan yeni normal okul döneminin nasıl ilerleyeceğini hep birlikte göreceğiz.

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir