• Temmuz 14, 2024

Okullar Açılacak Mı?

 Okullar Açılacak Mı?

Okullar Açılacak mı?

1 Mart 2021 Pazartesi günü yapılan Bakanlar Kurulu Kabine Toplantısı’nın ardından okulların açılmasına yönelik açıklamalar da geldi. Yapılan açıklamalar hangi kurumlarda eğitimin nasıl devam ettirileceğine dair açıklamalar içerdiği gibi sokağa çıkma kısıtlamalarına ilişkin detayları da içeriyor. Bu açıklamalar doğrultusunda öğrencilerin ikinci dönemde sınavlarının nasıl olacağı ve okulların yüz yüze eğitime başlayıp başlamayacağı da kararlaştırıldı. Peki, okullar açılacak mı? Sınavlar nasıl gerçekleştirilecek? Hangi kurumlarda ve hangi illerde yüz yüze eğitime başlanıyor?

Okullar Açılacak Mı?

Gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu Kabine Toplantısı sonrasında yapılan açıklamalarda öğrencilerin yüz yüze eğitime başlayıp başlamayacağı da belirtildi. Bu açıklamalar, salgının seyrine göre öğrencilerin okul ortamında eğitim görmesini kapsıyor. Pandemi önlemleri göz önünde bulundurularak gerçekleştirilecek olan yüz yüze ve online eğitimler, yurdun farklı bölgelerinde farklı şekillerde uygulanacak.

8 ve 12. Sınıfların yüz yüze eğitime başlamasına karar verildi. Alınan bu karar özellikle de lise ve ortaöğretim öğrencilerinin son senesinde nitelikli eğitim almasını amaçlıyor. Düşük ve orta risk grubunda yer alan illerde diğer eğitim kademelerinde de yüz yüze eğitimin başlaması kararlaştırıldı. Yüksek risk grubu içinde yer alan illerde ise yüz yüze eğitimin başlaması şu an için riskli görülüyor. Bu nedenle de ilkokul, ortaokul ve liselerin yüksek risk grubu içinde yer alan illerde başlaması şimdilik olası görünmüyor.

Düşük ve orta risk grubu içinde yer alan illerde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamaları da kaldırıldı. Yüksek ve çok yüksek risk grubu içinde yer alan illerde ise hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamaları uygulanmaya devam edecek. Bunun yanı sıra kafe, restoran gibi alanların da orta ve düşük riskli alanlarda açılmasına karar verildi. Bu doğrultuda okulların da açılması kararlaştırıldı.

Lise Sınavları Yüz Yüze Mi Olacak?

Yapılan yeni açıklamalarda liselerin okul sınavlarının da yüz yüze yapılmasına karar verildi. Öğrenciler, öğretmenler ve veliler bu sınavların yüz yüze yapılması konusunda şüpheliydi. Ancak yeni yapılan açıklamalarda pandemi tedbirleri göz önünde bulundurularak lise sınavlarının da yüz yüze şekilde gerçekleştirileceği belirtildi.

Lise öğrencileri sınavların online şekilde gerçekleştirilmesini ya da ertelenmesini bekliyordu. Bu konuda sosyal medyada büyük tepki gösterilmiş olsa da öğrencilerin sınavlarının eşit koşullarda gerçekleştirilmesi için sınavların okullarda yapılmasına karar verildi. Bu sınavların pandemi koşulları göz önünde bulundurularak maske, dezenfektan gibi kurallar ile hayata geçirilmesi de alınan kararlar arasındadır. Öğrencilerin nitelikli öğretim görmesi ve sınavlarını da en iyi şekilde atlatması için sınavlarına çalışmasını ve eğitimin ikinci dönemini de başarılı şekilde tamamlamalarını dileriz.

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir