• Eylül 25, 2022

Okul Öncesi Sanat Etkinlikleri

 Okul Öncesi Sanat Etkinlikleri

Okul öncesi sanat etkinlikleri çocukların yaratıcılıklarını geliştirmelerine katkı sağlar.

Okul öncesi sanat etkinlikleri, çocukların pek çok açıdan en iyi şekilde gelişmesini ve okula da hazırlanmasını sağlar. Bu etkinlikler ayrıca çocukların zihinsel ve fiziksel olarak gelişimine de katkıda bulunur. Çocuklar okul öncesi sanat etkinliklerinin sayesinde zihinsel anlamda da gelişerek okul öncesinde çeşitli yaratıcı faaliyetlerde de bulunmuş olur.

Okul Öncesi Sanat Etkinlikleri Nelerdir?

Okul öncesi sanat etkinlikleri, öğrencilerin okul dönemi öncesinde yaratıcılık kazanmasını ve geliştirmesini sağlayan basit ama keyifli etkinliklerdir.  Bu etkinlikler çocukların yaratıcılıklarını geliştirmekle kalmaz aynı zamanda da el-göz koordinasyonu kazanmalarına yardımcı olur. Peki, bu okul öncesi sanat etkinlikleri nelerdir?

Boyama Çalışmaları

Boyama çalışmaları çocukların okul öncesi dönemde çok sevdiği ve keyif aldığı etkinliklerdir. Okul öncesi sanat etkinliklerinin arasında çocukların hem yapmaktan keyif aldığı hem de her ailenin bütçesine uyum sağlayan en basit etkinlik boyama çalışmalarıdır.

Bu çalışmalar sırasında çocuklar hazır boyama etkinliklerini boyayabilir, resim çizebilir ya da numaralandırılmış resimlerin belli şekillerde boyanmasını sağlayabilir. Bu etkinlikler çocukların renkleri öğrenmesini, sayıları öğrenmesini, el-göz koordinasyonunu geliştirmesini sağlar. Bu ayrıca çocukların zihinsel gelişimi için de oldukça önemlidir çünkü belli kalıpları tam anlamıyla dikkatli şekilde boyamak çocukların zihinlerini de aktif hale getirir. Ayrıca boyama etkinlikleri sayesinde çocuklar yaratıcılık da kazanabilir, farklı renklerin uyumları ile ilgili fikir yürütebilir hale gelir.

Şekil Oluşturma Etkinlikleri

Okul Öncesi Sanat Etkinlikleri

Şekil oluşturma etkinlikleri; karton, el işi kağıdı, sim, yapıştırıcı, boya kalemi ve benzeri gereçlerin kullanımı ile çeşitli şekillerin bir zemin üzerinde oluşturulması ile sağlanır. Bu şekilleri önceden belirlemesi gereken çocukta yaratıcılık sağlanır ve örneğin kedi yapmak isteyen bir çocuk kağıtları nasıl kesmesi gerektiğini ya da belli yerleri nasıl boyaması gerektiğini yapmadan önce planlar. Bu sayede kesme ve yapıştırma işlemleri sırasında da çocuklar el-göz koordinasyonlarını geliştirebilir.

Tamamlama Çalışmaları

Tamamlama çalışmaları genellikle çizgi tamamlama ya da boyama tamamlama şeklinde yapılır ancak çocukların bu çalışmaları el işi kağıtları ya da renkli kağıtlar ve kartonlar ile yapması da mümkündür. Bunlar hem zihinsel gelişim sağlar hem de el-göz koordinasyonu için önemlidir.

Model Oluşturma Etkinlikleri

Model oluşturma etkinlikleri; renkli kağıtlar ile, oyun hamurları ile ya da kil gibi sağlığa zararlı olmayan heykel gereçleri ile yapılabilir. Bunlardan en basit olanları el işi kağıdı gibi renkli kağıtlar ile oluşturulan şekillerdir. Kağıtların çeşitli şekillerde katlanması ile üç boyutlu modeller elde edilir.

Oyun hamurları ile yapılan çalışmalar da çocuklar için hem keyifli hem de geliştirici etkinliklerdir. Bu etkinlikler sırasında çocuklar renkleri kullanmayı, yaratıcılık kazanmayı öğrenir ve el becerilerini geliştirir.

Kil gibi gereçleri ile yapılan modeller çocuklarda genellikle sık tercih edilmeyen bir model oluşturma etkinliğidir çünkü diğer etkinliklere göre daha maliyetli ve zahmetlidir ancak ailelerin gözetiminde olan çocuklar bu etkinlikleri kolaylıkla yapabilmektedir.

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir