• Mayıs 13, 2021

Mitoz Bölünme Evreleri

 Mitoz Bölünme Evreleri

Mitoz Bölünme Evreleri

Mitoz bölünme, çok hücreli canlılarda yaraların onarılmasına katkı sağlayan, büyüme ve gelişmenin sağlanmasına katkıda bulunan hücre bölünmesi çeşididir. Mitoz bölünme, asıl hücrenin bölünerek kalıtsal yapısı kendisi ile aynı olacak iki yeni hücre meydana getirir. Bu sayede de yaralanmaların onarılması, büyüme ve gelişmenin sağlanması mümkün hale gelir. Peki, mitoz bölünme evreleri nedir? Mitoz bölünmenin özellikleri nelerdir?

Mitoz Bölünmenin Özellikleri Nelerdir?

Mitoz bölünmenin özellikleri şunlardır:

  • Çok hücreli canlılarda yaraların onarılmasını, büyüme ve gelişmeyi sağlar.
  • Tek hücreli canlılar mitoz bölünme sayesinde üreyebilir.
  • Mitoz bölünme, kalıtsal özellikleri birebir aynı olan iki farklı hücrenin meydana gelmesini sağlar.
  • Mitoz bölünme, zigot haldeyken başlar ve ölene kadar devam eder.

Bu özelliklerin yanı sıra bazı alanlarda mitoz bölünmenin de gerçekleşmediğini söylemek mümkündür. Örneğin insan vücudunda yer alan sinir hücrelerinde, kas hücrelerinde ve olgun alyuvar hücrelerinde mitoz bölünme meydana gelmez. Bunun nedeni de bu belirtilen hücrelerin çekirdeklerinin olmamasıdır.

Mitoz Bölünme Evreleri Nelerdir?

Mitoz bölünme, birkaç evreden oluşur. Bu evreler tamamlandığı zaman ana hücrenin birebir aynısı olacak iki yeni hücre meydana gelmiş olur. Bu sayede mitoz bölünme tamamlanır. Peki, mitoz bölünme evreleri nelerdir?

İnterfaz Evresi

İnterfaz evresi, hücrenin kendini bölünmeye hazırladığı ilk aşamadır. Bu aşama aslında mitoz bölünmeye giriş aşamasıdır. ATP sentezi, protein senztezi ve organel sayısı bu evrede artış gösterir. Sonrasında ise hücrenin DNA eşlemesi tamamlanır.

Profaz Evresi

Profaz evresinde kromozomlar ekvatoral bölgeye hareket etmeye başlar. Ayrıca bu evrede çekirdek zarı, çekirdekçik ve organellerin eriyerek tamamen kaybolması söz konusudur.

Metafaz Evresi

Hücrenin ortasında boğumlanma meydana gelir. Metafaz evresinde oluşan bu boğumlanma aslında bölünmenin başladığının en belirgin göstergesidir. İğ iplikleri kromatitlere tutunur. Kromozomlar bu evrede net şekilde görülebilir.

Anafaz Evresi

Kardeş kromatitler tam olarak anafaz evresinde ayrılır. Kardeş kromatitler zıt kutuplara doğru çekilir. Kardeş kromatitler zıt kutuplara tam anlamıyla çekildiği zaman anafaz evresi tamamlanır.

Telofaz Evresi

Profaz evresinde erimiş olan çekirdek zarı, çekirdekçik ve organeller bu evrede yeniden oluşumunu başlatır. Kutuplarda toplanan kromatitler çekirdek zarının içine girer. Yani telofaz evresi aslında profaz evresinin tam tersi olarak değerlendirilebilir.

Sitoplazma Bölünmesi

Sitoplazma evresi aslında son evre olarak nitelendirilebilir çünkü bu evreden sonra iki ayrı hücre oluşmuş olacaktır. Bu evrede çekirdek bölünmesi gerçekleşir ve sonrasında hayvan hücrelerinde ortadan boğumlanma, bitki gibi çeperli hücrelerde ise orta lamel oluşumu gözlemlenir. Bu boğumlanma ya da ara lamel oluşumu sonrasında iki yeni birebir aynı hücre meydana gelmiş olur.

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir