• Ekim 26, 2020

Miniatürk

 Miniatürk

Miniatürk’ü mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Gelen ziyaretçilerin en ünlü yapılar ve eserler ile tanışmasına eşsiz bir imkan sunan Miniatürk; İstanbul’dan, Anadolu’dan ve yurtdışından pek çok eser ile gelenleri kucaklıyor. İstanbul’u, Anadolu’yu ve yurtdışından da pek çok eseri görme imkanını sunan Miniatürk, her yaştan ziyaretçiye kapılarını açıyor ve minyatür güzellikler ile tanışılmasını sağlıyor.

İstanbul’dan Hangi Eserleri Miniatürk’te Görmek Mümkün?

İstanbul’un her yerinden tam 44 farklı eseri görmeyi sağlayan Miniatürk; cami, çeşme, saray, kilise, hisar, türbe ve köprü gibi pek çok önemli eserin minyatürlerini incelemeye olanak tanır. İstanbul’un dört bir yanındaki eserlerin minyatürleri Miniatürk’te kolaylıkla incelenebilir ve bu eserlerin hem tarihi hem de kültürel önemlerini kavramak da mümkün olur. İşte Miniatürk’te yer alan İstanbul’un önemli eserlerinden birkaçı şunlardır:

Taksim Cumhuriyet Anıtı

Atatürk, İsmet İnönü ve Fevzi Çakmak’ın yer aldığı bu anıt, 1928 yılında İtalya’da yapılmış 11 metre yüksekliğe sahip bir anıttır. Taksim Cumhuriyet Anıtı, minyatür hali ile Miniatürk’te yer almaktadır.

Aya İrini Kilisesi

537 yılında Bizans İmparatoru tarafından Ayasofya ile birlikte yaptırılmış olan Aya İrini Kilisesi, özellikle de İstanbul’a gelen yabancı turistlerin de gezmeyi sevdiği bir yerdir. Bu tarihi ve kültürel yapı da Miniatürk bünyesinde minyatür şekilde yer alır.

Mısır Dikilitaşı

Milattan önce 1547 yılında yapılmış ve dikilmiş, 390 yılında İstanbul’a getirilmiş olan Mısır Dikilitaşı, eşsiz güzelliği ile Miniatürk’te yer alan ilgi çekici eserlerden biridir.

Topkapı Sarayı

İnşasına Fatih Sultan Dönemi’nde başlanmış olan Topkapı Sarayı, Miniatürk’ün gözbebekleri arasında yer alır.

Ayasofya

İstanbul’da yer alan değerli yapılardan biri olan Ayasofya da Miniatürk bünyesinde minyatür şekilde yer alır.

Haseki Hürrem Hamamı

1556’da Hürrem Sultan için yaptırılmış olan Haseki Hürrem Hamamı Mimar Sinan tarafından yaptırılmış olsa da tıpatıp benzeri minyatür şekilde Miniatürk’te yer almaktadır.

Dolmabahçe Sarayı

1848 yılında yapımına başlanan Dolmabahçe Sarayı, eşi benzeri olmayan güzelliği ile Miniatürk’teki en değerli eserlerden biri olarak yerini almıştır.

Kız Kulesi

İstanbul’un simgelerinden biri haline gelmiş olan Kız Kulesi minyatürü Miniatürk’te en çok ilgi çeken eserlerden biridir ve gerçeği ile birebir görüntüsü de gelen misafirlerin beğenisini toplamaktadır.

St. Antoine Kilisesi

1912 yılında ibadete açılmış olan St. Antoine Kilisesi, Miniatürk’te yer alan kiliseler arasında önemli bir parçadır.

Miniatürk Gezisi
Miniatürk’te bulunan eserler, gerçeğini aynen yansıtıyor.

Anadolu’dan Hangi Eserleri Miniatürk’te Görmek Mümkün?

Anadolu’nun dört bir yanından birbirinden farklı eserleri de Miniatürk’te görmek mümkün. Şehir şehir gezmeden orijinallerine birebir olarak yapılan bu minyatür eserler Miniatürk için oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Pamukkale

Pamukkale, eşsiz güzelliği ile İstanbul’un merkezinde gelen ziyaretçiler ile Miniatürk sayesinde buluşuyor. Pamukkale travertenlerinin eşsiz güzelliği İstanbul’un göbeğinde hayat buluyor.

Peribacaları

Ürgüp’e gidip Peribacaları görmek isteyenlerin İstanbul’da minyatür Peribacaları ile tanışması mümkün.

Bursa Ulu Camii

Bursa’nın meşhur camisi Ulu Cami, İstanbul’un merkezinde yer alan Miniatürk sayesinde hem kültürel hem de tarihi bir miras olarak minyatür hali ile hayat buluyor.

Adana Taş Köprü

Adana’nın sembolü haline gelmiş lan Adana Taş Köprü, Miniatürk’teki yerini alarak gelen ziyaretçilere Anadolu’nun değerli eserlerinden birini gösterme imkanı sunuyor.

Mersin Kız Kalesi

Pek çok devlet tarafından kullanılmış olan Mersin Kız Kalesi, milattan önce 4. Yüzyılda inşa edilmiş değerli bir tarihi eser olması ile dikkat çekiyor ve Miniatürk’ün değerli Anadolu eserleri arasındaki yerini alıyor.

İzmir Saat Kulesi

İzmir’in sembolü haline gelen İzmir Saat Kulesi, pek çok ziyaretçi tarafından beğeni ile karşılanarak Miniatürk’ün Anadolu eserleri arasında yer alıyor.

Zeus Sunağı

Milattan önce 197-159 yılları arasında inşa edilmiş Zeus Sunağı da Miniatürk’teki değerli tarihi ve kültürel Anadolu eserleri arasında ve gelen ziyaretçiler tarafından beğeni ile karşılanıyor.

Anıtkabir

Ankara’nın ve Türkiye’nin değerli yapısı olan Anıtkabir de birebir modelleme ile Miniatürk’te yer alıyor ve manevi değerini de İstanbul’daki minyatür modellemesi ile gelen ziyaretçilere hissettiriyor.

Çanakkale Şehitleri Anıtı

Çanakkale Şehitleri Anıtı, manevi değeri ile Miniatürk’ün Anadolu eserleri arasında yer alan eşsiz eserlerden yalnızca biri.

Yurtdışından Hangi Eserleri Miniatürk’te Görmek Mümkün?

Yurtdışında fazla eser yer almayan Miniatürk’te yalnızca dört adet yurtdışı eserinin modellemesini görmek mümkündür. Bu eserler de eski mimarlarımızın öğrencilerinin eserleri olarak ya da Atatürk’ün evi gibi değerli parçalar olarak Miniatürk’ün eşsiz eserlerine eklenmektedir. Peki, Miniatürk’te yer alan yurtdışı eserleri nelerdir?

  • Atatürk’ün Evi
  • Mostar Köprüsü
  • Ecyad Kalesi
  • Kubbetü’s-Sahra

Bu eserler de Miniatürk bünyesinde yer alan oldukça değerli ve eşsiz minyatür modellemelerdir. Her biri özenle birebir olacak şekilde minyatür halde modellenmiştir.

Miniatürk’e Dair

Miniatürk, her yaştan ziyaretçisinin gerek İstanbul’u, gerek Anadolu’nun dört bir yanını gerekse de yurtdışında yer alan değerli eserleri tanıması ve görmesi açısından oldukça büyük öneme sahiptir. Her yaştan birey Miniatürk sayesinde pek çok farklı mimari eser ile tanışabilir, manevi, kültürel ve tarihi önemlerini ve özelliklerini öğrenebilir.

Özellikle de öğrencilerin Miniatürk bünyesinde yer alan eserler ile tanışması hem Türkiye’nin dört bir yanında yer alan eserlerin tanınması hem de yurtdışında yer alan değerli eserlerin de görülmesi açısından büyük öneme sahiptir.

 

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir