• Nisan 2, 2023

Matematik Onluk ve Birlik Evi

 Matematik Onluk ve Birlik Evi

İlkokul seviyesi için faydalı, bilgilendirici, eğitici ve grup içindeki görev bilincini güçlendiren bu eğlendirici etkinlik tam size göre! Bu etkinlik sayesinde; Matematikte onluk ve birlik konusunu daha kolay kavrama, öğrencilerin matematiği sevmesi ve dersi eğlenceli hale getirmesi ve daha kolay öğrenmeyi sağlaması açısından çok eğlenceli bir etkinliktir.

Öğrenciler, grup halinde çalışarak hazırlayacakları matematik onluk ve birlik evi sayesinde matematikteki bu konuyu pratik yolla öğrenmenin keyfini sürecekler. Kullanılacak malzeme sınıflarına ait olacak ve bu etkinlik sayesinde ince motor el becerileri gelişirken grup arkadaşları ile arasındaki iletişim bağı gelişir.

Etkinliğin Öğrencilere Anlatılması ve Görev Dağılımı

Öğretmen önce öğrencilere etkinliği anlatarak tanıtmalı ki öğrencilerin zihninde bir resim oluşsun. Öğrenciler bu sayede matematik dersinin zor ve sıkıcı değil de eğlenceli ve kolay olduğunun farkına varırlar. Çünkü materyallerle desteklenen konuların kavranması daha kolaydır ve materyaller bilginin hafızada daha kalıcı hale gelmesini sağlamış olur.

Etkinliği kalabalık bir sınıf mevcudu ile yapmak zor olacağından öğrencilerin küçük gruplara ayrılarak uygulanması daha kolay olacaktır.

Etkinlik İçin Gerekli Malzemeler

Etkinlik için gerekli malzemeyi sadece bir adet matematik onluk birlik evi için anlatacağız. Farklı renklerde keçeler, tahta çubuk ve sayılardan oluşan sticker, makas ve yapıştırıcıya ihtiyacımız vardır. Etkinliğin yapılacağı gün daha önceden belirlenir. Belirlenen günde gerekli malzemeler sınıfa getirilir.

Etkinliğin Görev Dağılımı ve Yapım Aşaması

Etkinliğin uygulanma aşamasında ise 30 kişilik bir sınıf mevcudundan bahsediyorsak öğrencileri 5’er kişilik gruplara ayırarak grup içinde görev dağılımı yapılır. Grup içindeki bir öğrenci cam şekilleri ve tahta çubukları yapıştırır, bir öğrenci kapıyı, bir öğrenci çitleri, bir öğrenci çatıyı ve son öğrenci de sayıları yapıştırır. Grup içinde öğrenciye verilen görev tamamlandıktan sonra onluk ve birlik evi öğretmen yardımıyla tamamlanarak etkinliğin uygulanmasına geçilir.

Materyalin Kullanılışı

Bu materyal sayesinde öğrencilerin konuyu daha kolay kavraması sağlanır. Ayrıca öğrencinin konuyu ne kadar iyi öğrendiğini anlamamıza yardımcı olur.

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir