• Temmuz 14, 2024

Mandala Çalışması

 Mandala Çalışması

Büyülü çember, daire ya da merkez anlamına gelen mandala çalışması doğayı, yaşamı, dünyayı geometrik desenlerle anlatan bir görsel çalışmadır şeklinde ifade edilebilir.

Mandala Çalışması Örneği

Yaş gruplarına göre tabi ki farklılık gösteren çalışmalarda asıl amaç görseli bir uyum içinde, düzenli olarak dıştan içe ya da içten dışa olacak bir şekilde boyamak ve boyama yaparken zihni sakinleştirmek, rahatlatmaktır.

Mandala çalışmasının genellikle odaklanma kabiliyeti ve dikkat süresini arttırdığı, stresi yatıştırıcı, sabırlı olmayı kazandırdığı ifade edilir. Bunlarla beraber çocuklar için de etkileri oldukça önemlidir. Çocukların kendilerini tanımalarına bir fırsat gibi ifade edilebilir. Duygularını dışa vurma, düşünce kabiliyetini geliştirme, rahatlık ve özgüven konularında da Mandala çalışmasının katkısı olacaktır.

Mandala çalışması resim meditasyonu olarak da ifade edilebilir. Bilirsiniz ki günümüz çocukları gelişmiş teknolojiye bağımlı olma konusunda çok daha yatkınlardır. Küçük yaşlarda telefon, bilgisayar, tablet gibi teknolojik ürünlerin ellerinde olmasıyla ve uzunca süreler geçirmeleriyle çocukların gelişimleri tehlike altına giriyor.Çocukların sessiz olması, sizleri yormaması için genelde bahsedilen cihazlar çocuklara ulaştırılır ve kendi haline bırakılır fakat asıl yanlış olan da budur. Sizleri rahatsız etmemesi için uyguladığınız bu davranış gelecekte çocuğunuzun zararına olabilir ve zararlar zaman zaman konuşma aksaklıkları, zeka geriliği, davranış bozukluğu, dikkat toplayamama gibi durumlar olabilir.

Çocuklar agresif olsa dahi onlara karşı sabırlı olmak çok önemlidir. Sabırla bir şeyleri ifade ederek, göstererek öğretmek zamanla onları da sakinleştirecektir. Mandala çalışmasına yönlendirmeniz, bir düzen içinde boyama yapmaya çalışmaları bir süre sonra onları sakinleştirecek, düşünmeye zorlayacak ve zihinlerini açacaktır. Çocuklarınızın gelişimi tamamen sizlerin elinde ve bu durum asla hafife alınmamalıdır. Çocuklarınızın erken yaşta kendilerini tanıması, kişiliklerinin oluşması, karakterlerinin oturması gelecekte onların da saygı görmesine, itibar edilmelerine ve sözlerinin önem kazanmasına imkan sağlayacaktır.

Mandala çalışmasına önem vermek, çocuklarınızı boyama yaparak ve boyama yapmanın da kazandırdığı zihin dinlendiriciliği ve renklerin sunacağı huzur ve farklı renklerle farklı alanlara odaklanma, uyumu yakalama üzerine düşünce geliştirme zorunda kalma durumlarıyla fazlasıyla geliştirecektir.

Çocuğunuzun yaş grubuna uygun görseller temin ederek çalışmaya başlayabilir ve kendilerini geliştirmelerini, tanımalarını sağlayabilirsiniz. Ebeveynleri olarak onları iyi yetiştirmek sizin elinizde. Mandala çalışması hakkındaki derin analizlerinizi ve yorumlarınızı beklemekteyiz.

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir