• Eylül 23, 2023

LGS ve YKS Sınavlarıyla İlgili Açıklama Geldi!

 LGS ve YKS Sınavlarıyla İlgili Açıklama Geldi!

LGS ve YKS Sınavlarıyla İlgili Açıklama Geldi

Okulların yüz yüze eğitimden uzaktan eğitime geçmesi durumunda merkezi sınavların nasıl yapılacağına ilişkin herhangi bir açıklama gelmemişti. 2 Aralık’ta Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan açıklamaya göre ise merkezi sınavların nasıl yapılacağı konusunda daha detaylı bilgiler geldi.

LGS ve YKS Sınavları Nasıl Yapılacak?

Yapılan son açıklamada LGS yani liselere geçiş sınavının ve YKS yani yükseköğretim kurumları sınavının müfredatlarında herhangi bir değişim olmadığı belirtildi. Yani yapılacak olan sınavlarda şu anki alnına kararlara göre tüm konuların dahil olacağı açıklandı. Bu açıklamada ayrıca LGS sınavının 6 Haziran 2021 Pazar günü yapılacağına da yer verildi. YKS sınavının tarihi ile ilgili bir açıklama ise henüz gelmedi. İlerleyen dönemde bu sınavların yüz yüze ya da online şekilde nasıl gerçekleştirileceğine dair de açıklama gelmesi bekleniyor.

Öğrenciler Tüm Konulardan Sorunlu Olacak!

Yapılan açıklamaya göre LGS ve YKS sınavlarında öğrencilerin tüm müfredattan sorumlu olacağı belirtildi. Ayrıca tüm müfredattan sorumlu olan öğrencilerin de sınava online şekilde mi yoksa yüz yüze şekilde mi katılacağının da ilerleyen dönemde görüşülerek açıklanacağı belirtildi.

Yapılan açıklamada ayrıca Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün kaynak desteğini de arttıracağı, öğrencilerin daha fazla kaynağa ulaşması için farklı yöntemler sunacağı da belirtildi. Ayrıca her ay 8. sınıf öğrencileri için de çalışma fasiküllerinin yayınlanacağı ve bu fasiküller sayesinde öğrencilerin kaynak araştırmasında zorlanmayacağı söylendi. Öğrencilerin yayınlanacak olan kaynakları takip etmesi, çalışma fasiküllerine önem vermesi ve yayınlanan kaynakları da incelemesi gerektiği tavsiye edildi.

Sınavlar Yüz Yüze Mi Olacak?

LGS ve YKS gibi merkezi sınavların okullarda yüz yüze şekilde mi yoksa online şekilde mi gerçekleştirileceği henüz belirtilmedi. Yapılan açıklamada bu konu ile ilgili görüşmelerin de ilerleyen dönemde yapılacağı söylendi. Öğrenciler belirtilen tarihte LGS sınavına girecekler ancak henüz bu sınavın nasıl gerçekleştirileceğine dair kesin bir açıklama gelmedi. Covid-19 hastalığının seyrine göre sınavların yüz yüze gerçekleştirilmesi durumunun da söz konusu olduğunu belirtmekte fayda var. Durumun seyrine göre sınavların online şekilde yapılıp yapılmayacağını ise ilerleyen dönemde görmek mümkün olacak. Öğrenciler sınava hangi koşullarda girecek olsa da yayınlanan kaynakları takip etmesi bu dönemde büyük önem taşıyor. Bu şekilde her bir öğrencinin de farklı testlere, kaynaklara ve kitapçıklara erişmesi çok daha kolay hale geliyor. Sınavlara hazırlık için tüm müfredatın geçerli olacağı bilgisinin de göz önünde bulundurulması büyük önem taşıyor.

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir