• Haziran 16, 2021

Kreşler ve Anaokulları Kapanacak mı?

 Kreşler ve Anaokulları Kapanacak mı?

Okul öncesi eğitiminin durumu hakkında merak edilenler netleşti.

Son yayımlanan koronavirüs önlemleri genelgesi kapsamında, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından da bazı düzenlemelerin yapılacağı öğrenildi. Peki kreşler ve anaokulları kapanacak mı? Okul öncesi çocuklarının durumu ne olacak?

Kreşler ve Anaokulları Kapanıyor mu?

Millî Eğitim Bakanlığına bağlı olan kurumlarda, yıl sonuna kadar eğitimin yüz yüze yapılamayacağı, yeni paylaşılan gelişmeler arasındaydı. Bu nedenle, veliler ‘Kreşler ve anaokulları açılacak mı?’ sorusuna yanıt aramaya başladılar. Beklenen yanıt, geçtiğimiz günlerde Bakan Ziya Selçuk tarafından verildi:

‘Fiziki koşulları, koronavirüs kapsamında alınacak önlemleri sağlayabilen okul öncesi eğitim kurumlarında, tüm tedbirlerin alındığının tasdiklenmesi halinde, çocuk kulüpleri açık olarak hizmet verebilecek.’

Okul Öncesi Eğitim Devam Edecek mi?

Küçük yaşta çocuğu olan ve salgın döneminde çalışmaya devam eden ebeveynlerin, ‘Okul öncesi eğitim devam edecek mi?’ sorusuna yönelik endişesi bulunmaktaydı.

Öncelikli olarak Milli Eğitim Bakanı Selçuk, çalışan ebeveynlerin, çocuklarını okul öncesi kurumlara bırakabileceğiyle ilgili olumlu haberlerinin olduğunu belirtti. Ardından gelen açıklamada, okul öncesi eğitim kurumlarında yüz yüze eğitim sürecinin, ‘haftanın 5 günü ve her güne maksimum 6 etkinlik’ şeklinde devam edeceği bilgisi paylaşıldı. Etkinliklerinin otuz dakikalık periyotlarla gerçekleştirilmesi de, okul öncesi eğitim kurumlarına getirilen çalışma koşullarından biri oldu.

Anaokullarında Eğitim
Okul öncesinde yüz yüze eğitim devam edecek.

Kreş ve Anaokullarının Açık Kalmasıyla İlgili Görüşler

Kreş ve anaokullarının kapanmaması; çalışan, çocuklu ebeveynler tarafından övgüyle karşılandı.

Bazı okul öncesi eğitim öğretmenleri ise, bu zor şartlarda çalışma zorunluluklarının bulunmasından yakındılar. Hatta, sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlarda; ‘#bakıcıdegilogretmeniz #okuloncesioegretmenibakicidegildir‘ şeklinde konu başlıkları açıldı.

Konuya yönelik bazı paylaşımlar şu şekilde:

  • Kreşler ve anaokulları kapanacak mı? Çocukları ne yapacağız, mesai 8.30’ta. Çocuk ne olacak? Kafamda deli sorular…
  • Okul öncesi eğitim kurumları, anaokulları, kreşler ve gündüz bakım evleri velileri mağdur. Esnek çalışma planından yararlanamayan veliler, çocukları için zor durumdalar. En kısa sürede açıklama bekliyoruz. Okul öncesinde uzaktan eğitim çok zor…
  • Çalışan anneleri en iyi bizler anlarız zaten, bizler de anneyiz… Bunun çözümü bizleri itibarsızlaştırarak olmamalıydı. Kreşler ve anaokulları farklı kurumlardır. Bizim işimiz bakıcılık değil, eğitim!
  • Eğitimi sürdürebilecek olmama sevindim ancak bakanımızın velilere müjde verircesine anaokulları ve kreşler açık kalacak ifadesi bana eğitimci kimliğimi sorgulattı. Öğretmenim ben. Bakıcı değil.

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir