• Eylül 29, 2020

KPSS 2020

 KPSS 2020

KPSS 2020 Genel Yetenek – Genel Kültür oturumu tamamlandı.

KPSS lisans sınavı için yapılan başvurulara uygunluk sağlayan öğrenciler, başvurdukları sınava girmeye hak kazanmıştı. Bu sınavlardan ilki olan genel yetenek – genel kültür sınavı, 6 Eylül 2020’de saat 10.15’te başladı. 130 dakika süre ile girilen bu sınavdan sonra aynı gün eğitim bilimleri sınavı gerçekleştirildi. 6 Eylül 2020 tarihinde eğitim bilimleri sınavı da saat 14.45’te başladı ve 100 dakika süreyle girilen bu sınav da atlatıldı. Peki KPSS 2020 sonuçları ne zaman açıklanacak?

KPSS 2020 Sınavının Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

2020 KPSS genel sınavları 6 Eylül 2020’de tamamlandı. Genel yetenek – genel kültür sınavının ve eğitim bilimleri sınavının sonuçlarının ise 22 Ekim’de açıklanacağı duyurulmuştu. Sınava giren adaylar, 22 Ekim tarihinde TC kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin sitesinden sonuçlarını kolaylıkla öğrenebilecek.

Öğrencilerin sınav sonuç belgeleri basılmayacak ve bu sebeple de adayların adreslerine sonuç belgeleri gönderilmeyecek. Adaylar yalnızca internet sitesi üzerinden sınav sonuçlarını öğrenebilecek ve adreslerine sonuçlarının ulaşması için beklemeleri gerekmeyecek.

Alan Bilgisi Sınavları Ne Zaman Yapılacak?

Alan bilgisi sınavlarından önce yapılan genel yetenek – genel kültür ve eğitim bilimleri sınavları, öğrencilerin pandemi döneminde de KPSS sınavına girmesini sağladı. İlerleyen günlerde gerçekleşecek olan diğer sınavlar ise alan bilgisi sınavları ve öğrenciler bu sınavlar için de çok heyecanlı. Peki, alan bilgisi sınavları ne zaman yapılacak?

1. Oturum Ne Zaman Gerçekleşecek?

12 Eylül 2020 tarihinde 1. oturumu gerçekleşecek olan alan bilgisi sınavının ilk oturumunda kamu yönetimi, uluslararası ilişkiler, çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri alanlarına yönelik sınav yapılacak. Bu sınav saat 10.15’te başlayacak. İlk oturumun sonuçları 22 Ekim 2020 tarihinde açıklanacak.

2. Oturum Ne Zaman Gerçekleşecek?

12 Eylül 2020 tarihinde ayrıca alan bilgisi sınavının 2. oturumu gerçekleştirilecek. Hukuk, iktisat ve maliye alanlarına yönelik yapılacak olan bu sınav da öğleden sonra saat 14.45’te başlayacak. İlk oturum gibi ikinci oturum da 22 Ekim tarihinde açıklanacak.

3. Oturum Ne Zaman Gerçekleşecek?

Alan bilgisi sınavının 3. oturumu ise 13 Eylül 2020 tarihinde gerçekleşecek. İşletme, muhasebe ve istatistik alanlarına yönelik olarak yapılacak bu sınav da saat 10.15’te başlayacak. 22 Ekim tarihinde diğer iki oturum ile beraber üçüncü oturumun da sonuçlarının açıklanması kararlaştırıldı.

Tıpkı diğer tüm sınavlarda olduğu gibi öğrencilerin sınav kurallarına uygun şekilde, gerekli pandemi önlemlerini almış halde sınav salonlarında olmaları gerekiyor. Pandemi koşullarında gerçekleştirilen bu sınavlarda öğrencilerin zorluk çekmemesi için belirtilen süreden önce sınav alanında olması ve gerekli tüm önlemleri de almış olması oldukça önemli.

KPSS
Zorlu bir KPSS oturumu geride kaldı.

KPSS 2020 Soruları ve Cevapları Yayınlandı Mı?

KPSS 2020 sınavının 6 Eylül’de tamamlanan genel yetenek – genel kültür ve eğitim bilimleri sınavlarının soruları ve cevapları henüz açıklanmadı. ÖSYM’den soruların ve cevaplarının ne zaman açıklanacağına dair henüz bir açıklama gelmedi. ÖSYM’nin kısa sürede soruları ve cevapları açıklaması bekleniyor. Bu şekilde sınava giren öğrenciler rahatlıkla sınav sorularının cevaplarını kontrol edebilir ve sınava hazırlanan öğrenciler de çıkmış sorulardan yararlanabilir.

KPSS Adaylarının İlgi Çeken Yorumları Neler Oldu?

KPSS adayları sınav sonrasında hem sınav stresinden kurtulmak hem de sınavlarının nasıl geçtiğini göstermek için sosyal medyada çeşitli paylaşımlarda bulundu. Bu yorumlardan en çok etkileşim alanlar ise şu şekilde:

  • “Türkiye’de Türkçe sınavında Türkçe kelime olmaması çok acı”

Bu yorumu yapan öğrenciler “Kolektif imgelem ve varsayımın icatlarına inanmanın getirdiği konfor ve iktidarı…” diye başlayan cümleye atıfta bulundu. Öğrencilerin hakkında en çok yorum yaptığı soru olarak geçen bu cümle, içerdiği Arapça ve Fransızca kelimelerin çokluğu ile eleştirildi.

  • “Gideyim de alan sorularıyla narsistik patinaj yapayım.”
  • “Soruyu hazırlayanlar ya aşk acısı çekiyor ya da eserlerimizin değerini küçümsüyor.”
  • “Seçimim senden yana oldu Kaplumbağa Terbiyecisi, ister doğru ister yanlış olsun…”
  • “Olursa olur, olmazsa gelinlikle seçmeye gideriz!”

Bu gönderiyi paylaşan öğrenciler ise KPSS sınavına gelinlikle gelen adaya atıfta bulundu.

  • “Narsistik patinaj, figürasyon, kolektif imge ve varsayımın icatlarına inanmanın getirdiği konfor beni yaktı!”
  • “Bir sonraki KPSS’ye girecekler, toplanın da sayımızı bilelim!”

Bu gibi pek çok paylaşımda bulunan öğrenciler, KPSS sorularının içeriklerine ve KPSS sınavında yaşanan ilginç olaylara atıfta bulunurken aynı zamanda da KPSS sınavlarının nasıl geçtiğini belirtti. Sosyal medyada ilginç görseller ile yorumlarını dile getiren öğrenciler de ayrıca ÖSYM sorularına göndermelerde bulundu. Bu göndermeler, adayların büyük çoğunluğu tarafından destek buldu.

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir