• Temmuz 14, 2024

Kitap Okumanın Faydaları Madde Madde

 Kitap Okumanın Faydaları Madde Madde

Kitap okumak günümüzde gelişen teknolojiden kaynaklı olarak gün geçtikçe değerini kaybediyor, daha doğrusu kaybedermiş gibi oluyor fakat asla değersiz olmayacaktır. 

Kitap okumanın faydaları arasında en belirgin olanı kelime dağarcığınızı genişletmesidir. Kelime dağarcığının  genişlemesi de sizin yapacağınız konuşmalarda saygı görmenizi sağlayacaktır. Nasıl diye  sorgulayabilirsiniz. Sürekli kitap okumak kelime dağarcığınızla beraber bilgi birikiminizi de arttıracağından toplum içinde yaptığınız, yapacağınız konuşmalarda üslubunuzdan, farkına varmadan kullandığınız kelimelerden dolayı size saygınlık kazandıracaktır çünkü kitap okumayan bir birey dar bir kelime hafızasına sahip olacağı için daha stabil kelimeleri tercih ederler fakat sizin okuduğunuz kitaplardan dolayı birçok farklı kelime alternatifiniz olabilecektir. Böylelikle akıcı ve güzel bir şekilde kendinizi ifade edebilirsiniz. Benzer şekilde tabi ki konuşmanızın  dışında yazı yazmanız, yazarlığınız da aynı şekilde gelişecektir.

Kitap okudukça odaklanmanız kuvvetlenir özellikle bu sebepten sabahları işe gitmeden 15 dakika bile olsa kitap okumanız işlerinize odaklanmanız konusunda tavsiye edilir.

Depresyonu hafifletici, hayal gücünü besleyici etkileriyle beraber daha huzurlu bir uyku da sağlar. Tüm gün teknolojinin gözlerinizi, beyninizi yormasından dolayı uyumadan önce birkaç sayfa kitap okumak sizi daha hissettirecektir.

Kitap Okumanın Sosyal Hayata Faydaları

Sosyal çevre ve empati söz konusu olduğunda da kitaplardaki kahramanlar, insan ilişkileri, hayatlar birer ders niteliğinde olur. Kişi okuduğu, gördüğü hayatları gerçek hayata yorumlayarak kendi hayatıyla karşılaştırır, kimi zaman daha iyi, kimi zaman daha kötüdür fakat iki durum için de bazı açılardan umut verici olur. 

Sosyal çevre olarak da farklı kitaplar okumanız size farklı tecrübeler kazandıracağından sohbet kapasitenizi arttıracağından belirttiğimiz gibi daha cesur bir şekilde toplum arasında konuşabileceksiniz. Kitap okumanın faydaları arasında en göze çarpan da bu olsa gerek.

Ayrıca bazı okuduğunuz kitapları vizyonlarda görmeniz de mümkün. Okuduğunuz kitabın vizyona girmesiyle beraber arkadaş çevrenize filmler hakkında bilgi verebilir, yorum yapabilir, olumlu yada olumsuz şekilde tavsiyelerde bulunabilirsiniz.

Belirttiğimiz gibi kitaplarda bulunan farklı ortamlar, hikayeler, ilişkiler sizi hayatın rutinliğinden ayıracak, farklı şeyler düşünmenize yol açacaktır. Standart bir hayatınız varsa  ve sıkılıyorsanız kitap okumanız  bunların önüne geçecek, bazı konularda ön yargılarınızı yıkacak, bazı durumlarda sizlere umut verecektir. 

Birkaç sayfa yada 10-15 dakika da olsa kitap okumak için zaman ayırmaya özen gösterin.

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir