• Temmuz 14, 2024

Karneler Ne Zaman ve Nasıl Verilecek?

 Karneler Ne Zaman ve Nasıl Verilecek?

Karneler Ne zaman ve Nasıl Verilecek?

Karnelerin ne zaman ne nasıl verileceği konusunda büyük bir merak hakimdi. Öğrencilerin okula karnelerini almak için çağrılması durumunun pandemi süreci içinde uygun olmadığı ise defalarca dile getirilmişti. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise konuya açıklık kazandırmak adına açıklama yaptı ve açıklaması ile öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin içini rahatlattı. Peki, karneler ne zaman ve nasıl verilecek?

Karneler Ne Zaman ve Nasıl Verilecek?

Online eğitim sırasında öğrencilerin karnelerini almak için okula çağırılması durumuna öğretmenler, öğrenciler ve veliler pek çok platform üzerinden tepki göstermişti. Bu durumun hareketliliği arttıracağı ve pandemi koşullarında uygun olmadığı açıklaması da yapılmıştı. Yüz yüze eğitim sürecine geçilmeden okullarda bu şekilde bir araya gelinmesinin ise öğretmenler ve öğrenciler için tehlikeli olabileceği söylenmişti. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da bu konuda yaptığı açıklama ile öğrencilerin karnelerini nasıl ve ne zaman alabileceklerine açıklık getirdi.

Açıklamasına “Yüz yüze karne vererek hareketliliği arttırmak gibi bir niyetimiz yok.” İfadelerine yer veren Ziya Selçuk, öğrencilerin okullardan yüz yüze şekilde karne almaya gitmeyeceklerini belirtti. Dijital şekilde karnelerin alınacağını, yüz yüze şekilde karne verilmesinin pandemi koşullarında mümkün olmadığını söyledi. E-karne sisteminin ilk kez uygulanacak olması öğrencilerde ve velilerde soru işaretlerine neden olsa da pandemi süreci içinde yer alan kısıtlamalara en uygun olan durumun bu olduğu açık şekilde görüldü.

22 Ocak 2021 Cuma gününde öğrencilerin birinci dönem için verilen karnelerini dijital şekilde e-karne olarak alması mümkün. Bunun için öğrenciler not bilgilerine ve karnelerine belirtilen sistemler üzerinden erişim sağlayabilecekler. İlerleyen dönemde ise ikinci dönem karnelerin ve eğitiminin yüz yüze verilmesi durumunun olup olmadığı belirtilecek.

Pandemi Süreci ve E-Karne

Öğrencilerin online eğitim aldığı bu dönemde e-karne verilmesi durumunun da hareketliliği arttırmamak adına doğru bir karar olduğunu söylemek mümkün. Bu sayede öğrencilerin kısıtlamalara uygun şekilde sokağa çıkmadan ve temas kurmadan karnelerini alması mümkün olacak.

İkinci dönemde okulların açılıp açılmayacağı durumu henüz kesinlik kazanmış olmasa da e-karne sisteminin uygulanmasının ilerleyen birkaç hafta için büyük bir rahatlık sağlayacağı açık. Bu şekilde öğrenciler diğer öğrenciler ya da öğretmenler ile temasa geçmeden karnelerine erişim sağlayabilecekler. Veliler ve durumun bu şekilde olmasından memnun. Şu an için ikinci dönemde eğitimin ve karne sisteminin nasıl işleyeceği konusunda ise kesin bir gelişme olmasa da velilerin büyük bir çoğunluğunun online eğitim sürecinin devam etmesini istediği açıkça görülebiliyor.

İlgili Gönderi

1 Yorum

  • Faydalı bilgilendirmeler için teşekkürler..

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir