• Temmuz 14, 2024

İstanbul’da Okul Gezisi Yapılacak Yerler

 İstanbul’da Okul Gezisi Yapılacak Yerler

İstanbul güzelliği ile okul gezisi için de ideal bir şehir

İstanbul; tarihin, kültürün ve sanatın kesiştiği eşsiz bir şehir olarak ülkemizin değerli parçalarındandır. Okul gezisi yapılacağı zaman ise İstanbul’da pek çok farklı yer mevcuttur. Tarihi, kültürel ve sanatsal yerlerin gezilmesi ve okul gezileri sayesinde öğrencilerin bu mekanları görerek gelişmesi oldukça önemlidir. Bu sayede hem öğrenciler yaşadıkları şehrin tarihi, kültürel ve sanatsal güzellikleri ile tanışır hem de farklı yerler gezme imkanı bularak arkadaşları ile sosyal aktivitelere katılma imkanına sahip olur. Peki, İstanbul’da okul gezisi yapılacak yerler nerelerdir?

Okul Gezileri
Okul gezileri, iyi planlanırsa öğrenciler için son derece eğitici ve öğreticidir.

İstanbul’da Nerelere Okul Gezisi Yapılabilir?

İstanbul’da gezilecek pek çok farklı yer vardır. Okul gezisi yapılacağı zaman ise botanik parklar, müzeler, farklı alanlar ve tarihi yerler farklı gezilerin yapılmasına imkan tanır. İstanbul’da gezilecek olan alanlardan en sık tercih edilenleler genellikle müze ve tarihi alanlardır. Öğrencilerin kültür ve tarih ile iç içe olması için bu geziler büyük önem taşır. Özellikle de tarih konularına ışık tutması ve öğrencilere gerçek örnekler olması açısından tarihi mekanlar büyük önem taşır.

Rahmi Koç Müzesi

Otomobil, tren, motor, tekne ve benzeri pek çok aracın yer aldığı bu değerli müze genellikle ortaokul öğrencilerinin gezmesi için uygun bir müzedir. İçerisindeki araçların tanınması, tarihi anlamda önemlerinin kavranması açısından ortaokul öğrencilerinin bu müzeyi gezmesi daha iyi olacaktır.

Koç Müzesi
Rahmi Koç Müzesi

 

Oyuncak Müzesi

İlkokul çağından itibaren her öğrencinin Oyuncak Müzesi’ni gezmesi uygundur. Bu müzede özellikle de eski oyuncakları görmek ve bunların döneme göre değerini anlamak mümkündür.

İstanbul Akvaryum

İlkokul çağından itibaren her öğrencinin gelip İstanbul Akvaryum’u gezmesi ve buradaki eşsiz güzelliğe sahip ve birbirinden ilginç su altı canlıları ile tanışması mümkündür. İlgi çeken tasarımı ile İstanbul Akvaryum her yaştan bireyde hayret uyandıran bir yapıdadır.

Akvaryum
İstanbul Akvaryum

Panorama 1453

Panorama 1453; içerideki panoramik görüntüsü, özel ses efektleri ve ilgi çeken gerçekçi tasarımı ile ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Özellikle de ortaokul öğrencilerinin ve lise öğrencilerinin bu müzeye gelmesi tavsiye edilir.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Buraya gelen öğrenciler çeşitli etkinliklere katılarak farklı bitki türleri ile tanışır, keyifli oyunlar ile yönlendirilen öğrenciler görevlilerin de yardımı sayesinde farklı çiçek ve bitki türlerine yönelik araştırma yapar ve keyifli vakit geçirebilir.

Botanik Bahçe
Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Ali Kuşçu Uzay Müzesi

Evren, uzay, galaksiler gibi pek çok farklı konuda keyifli şekilde öğrenimi amaçlayan bu müze anaokulu çağından itibaren her yaşa yönelik atölyeler sağlar. Bu sayede öğrenciler küçük yaştan itibaren uzaya dair bilgi edinebilir ve farklı bilgiler öğrenip keyifli şekilde vakit geçirebilir.

Miniatürk Parkı

Dünyanın en geniş alana kurulmuş minyatür parkı olan bu parkta 128 adet farklı şehirlere ve bölgelere ait minyatür heykeli görmek mümkündür. Bu minyatür yapıların içinde Anıtkabir, Ulu Cami ve Kız Kulesi gibi farklı pek çok yapı yer alır. Türkiye’nin pek çok farklı bölgesine dair bilgi edinmeyi sağlayan bu minyatür parka ilkokul çağından itibaren her öğrenci gezi amacıyla gidebilir.

Bu tarihi müzeler, akvaryumlar, bahçeler ve parklar gibi pek çok farklı gezi alana İstanbul’da yer almaktadır. Bu sayede öğrenciler anaokulundan itibaren gezerken öğrenme şansına sahip olmaktadır. İstanbul’un içinde doğa ile iç içe birkaç saat geçirebilirler, tarihi bilgileri sanki o dönemde yaşıyormuş gibi öğrenebilirler. Bu müze ve gezi alanları işte bu sebeple çok değerli ve özeldir.

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir