• Eylül 30, 2020

İstanbul Oyuncak Müzesi’nde Tarihi Eğlence Fırsatı

 İstanbul Oyuncak Müzesi’nde Tarihi Eğlence Fırsatı

Oyuncak Müzesi’nde nostaljiye yolculuk

Her yaşa yönelik içeriği ile büyükleri eskilere, küçükleri ise farklı eğlencelere yönlendiren İstanbul Oyuncak Müzesi oldukça farklı bir tarz sunarak herkesin anılarının canlanmasına olanak sağlıyor. Eski oyuncaklar ile tanışarak farklı eğlence tarzları ile küçüklerin kavuşmasını sağlayan bu müzede eğlence hiçbir zaman eskimiyor!

Oyuncak Müzesi
Oyuncak Müzesi farklı bir müze ziyareti deneyimi sunuyor.

Oyuncak Müzesi’nin Birbirinden Güzel Oyuncakları

4000’den fazla oyuncağı içinde bulunduran İstanbul Oyuncak Müzesi’nde uzay temalı, Kızılderili temalı ve daha pek çok farklı konuda bölümler mevcut. Bu bölümlerde oldukça özel oyuncaklar da yer alıyor. Örneğin yalnızca bir adet üretilmiş olan Monalisa’nın bebeği de bu müzedeki özel yerini almış.

  1. Abdülhamit döneminde inşa edilmiş olan binada yer alan bu tarihi müzede ayrıca II. Abdülhamit döneminden kalma Karagöz-Hacivat karakterleri de mevcut. Bu sayede müzeyi gezerken tarih ile iç içe bir gün yaşamak da mümkün hale geliyor. Hem çocuklara hem de büyüklere eğlenceli bir gezi imkanı sunan bu müze özellikle de çocuklar tarafından çok beğeniliyor.

Müzeyi Gezerken

Müzeyi gezerken özellikle de tarih içinde değişen oyuncak stillerini görmek ve eğlence tarzlarının da ne ölçüde değiştiğini incelemek mümkün. Bu müze aslında tarihi oyuncaklar ile anlatan ve pek çok hikayeyi de oyuncaklar sayesinde ziyaretçilerine taşıyan bir alandır. Bu sayede hem görsel anlamda bir şölen sunar hem de tarihi aydınlatan bir ışık gibi bizlere farklı bir bakış açısı sağlar.

Oyuncak Müzesi 3
Yıllara meydan okuyan birbirinden güzel oyuncaklar

Her döneme ait farklı izleri bu oyuncaklarda görmek, tarihin de insanların eğlence anlayışının da değişiminin izlerini oyuncaklar sayesinde yakalamak mümkündür.

Yıllar İçinde Değişen Oyuncaklar

Oyuncakların yıllar içinde değişen farklı stillerini İstanbul Oyuncak Müzesi sayesinde görmek de mümkün. Örneğin Mickey Mouse şu anki çocukların da gözdesidir ancak eskiden Mickey Mouse’un oyuncak tasarımları bu şekilde değildir. Bu sebeple de oyuncakların değişen tasarımlarını İstanbul Oyuncak Müzesi sayesinde keşfetmek hem çocukların hem de büyüklerin merakla gezdiği bir yerdir.

Okul Gezilerinde İstanbul Oyuncak Müzesi

Özellikle de ilkokul ve ortaokul öğrencileri gezi amacıyla buraya gelerek farklı oyuncaklar ile tanışabilir, tarihi oyuncakları keşfedebilir ve tarihe oyuncaklar ile bir adım daha yaklaşabilir. Derslerde anlatılan tarihlerin bu oyuncaklar ışığında öğrencilerin akıllarında yeniden şekillenmesi ve bunlara göre de dönemin çocukluk ve eğlence anlayışına dair çıkarımlar yapılması mümkündür. Eski ve yeni her modelden oyuncağın yer aldığı bu müze hem eğlence hem de tarihi gezi amacıyla oldukça ilgi çekici bir alandır ve okul gezisi sayesinde öğrencilerin keyifle gezeceği müzelerden biridir.

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir