• Ağustos 18, 2022

İnteraktif Ne Demek?

 İnteraktif Ne Demek?

İnteraktif kelimesinin anlamını öğrenelim.

İnteraktif ne demek? Son zamanlarda her alanda sıklıkla duymaya başladığımız interaktiflik kavramı, özellikle de günlük hayatımızda büyük bir yer edinecek gibi görünüyor. Peki, interaktif kavramı hangi alanlarda kullanılır?

İnteraktif Ne Demek? İnteraktiflik Nedir?

İnteraktif kelimesinin Türkçe karşılığı “etkileşimli olma durumu” anlamındadır. Kelimeye böyle baktığımız zaman günlük hayatta pek çok alanda interaktif kelimesini görebileceğimizi anlıyoruz. Etkileşimli oyunlar, filmler, diziler bu kavrama verilebilecek en basit örnekler arasında yer alıyor.

En çok teknoloji alanında etkileşimli olma durumunu yani interaktifliği görsek de farklı alanlarda da kullanımı mevcut ancak genel olarak bu kelime kullanıcı ile ürün arasında bir bağ kurmak için kullanılıyor. Kullanıcının ürünü istediği şekilde kişiselleştirmesine ve onunla adeta bir bağ kurmasına olanak tanıyan interaktiflik, günlük hayatta bizleri ister istemez etkisi altına alıyor.

İnteraktiflik Hangi Alanlarda Hayatımızın İçinde?

İnteraktiflik son dönemde sıklıkla duyulan bir kavram haline geldi. Bunun sebebi de teknolojinin ve teknoloji kanallarının gün geçtikçe gelişim ve ilerleme kaydetmesi olabilir. Bu sayede interaktiflik yani etkileşimlilik de günlük hayatımızın içinde yer etmeye başladı.

İnteraktif İletişim

Karşılıklı iletişim anlamına gelen interaktif iletişim, bireylerin birbirleri ile olan ilişkileri sırasında katılım içeren şekilde anlaşmaları ve iletişim halinde olmalarıdır. Bu kavram uzun zaman olsa da pek bilinmeden kullanılır. Teknoloji kanallarındaki interaktiflik de bu iletişim yöntemi ile şekillenmektedir.

İnteraktif Filmler ve Diziler

İnteraktif iletişimin teknoloji ve insanlar arasındaki en iyi yansımasını gösteren interaktif filmler ve interaktif diziler günlük hayatta sık sık canlı örneğini gördüğümüz interaktif kanallardır. Bu kanallar aracılığıyla izlediğimizi diziyi ya da filmi yönetmek mümkündür. Bize sunulan seçenekler doğrultusunda filmin ya da dizinin gidişatını değiştirebiliriz. Tıpkı bir iletişim sırasında iletişimin gidişatını değiştirebileceğimiz gibi film ve diziler de bize aynı imkanı sunar.

İnteraktif İnternet Siteleri

İnternet sitelerinde yer alan pek çok alan da interaktif şekilde iletişim kurmaya olanak sağlar. Örneğin uygulamalarda yer alan müşteri hizmetleri, internet sitelerinin önerileri, sosyal medyadaki yorum yapma ve beğenme tuşları internet üzerinden yapılan interaktif iletişime verilebilecek en bariz örneklerdir.

İnteraktiflik Hayatımızın Her Yerinde!

Her an interaktif bir birey olarak yaşamaya devam ediyor ve bunun farkında olmuyoruz. Başkalarıyla konuşurken, sosyal medyada dolaşırken, oyun oynarken, film izlerken bile interaktif bir iletişim içine girebiliyoruz. Bu sayede de karşılıklı iletişim kurulan kanalların ne çok olduğunu görebiliyoruz. İlerleyen dönemlerde ise interaktifliğin gerçekten de her alanda olması fikri bu yüzden çok ilginç gelmemeli, her saniyemizi bu şekilde interaktif geçirmemiz mümkün olabilir.

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir