• Ağustos 18, 2022

İlkokula Başlama Yaşı Yönetmeliğinde Değişiklik

 İlkokula Başlama Yaşı Yönetmeliğinde Değişiklik

 Birçok veliyi yakından ilgilendiren ve eğitim alanında yapılan önemli bir değişiklik olan yeni ilkokula başlama yaşı yönetmeliği, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından duyuruldu. Resmi Gazete’de yayınlanması ile birlikte yürürlüğe giren yeni eğitim başlangıç yaşları hakkında birçok veli araştırmalarını yapmaya başlarken, ana okulları ve ilkokullar bu yönetmeliğe uyarak kayıtları almaya başladı.

İlkokula Başlama Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Yeni yönetmeliğin uygulanmaya başlaması ile birlikte vatandaşlar ile paylaşılan ilkokula başlama yaşı, öğrenci adayının ay olarak yaşı hesaplanarak belirlenmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan yönetmeliğe göre; okulların açıldığı Eylül ayı sonu ile birlikte 69. ayını tamamlayan öğrenci adayları, velilerin ilkokul birimlerine başvurması halinde kayıt işlemlerini tamamlayabilecek. Bunun yanı sıra kayıt dönemi sırasında 66 ve 68 ay aralığında yer alan çocuklar, velilerin ilkokul birimlerine yapacağı ‘’Gelişim açısından eğitim almaya uygun’’ beyanını vermesi halinde, ilkokul eğitimlerine başlayabilecek.

İlkokula Başlama Yaşı Gelen Çocukların Eğitim Alması Zorunlu mu?

Okul öncesi eğitimine her geçen gün daha fazla önem veren Milli Eğitim Bakanlığı, ilkokula başlama yaşı içerisinde bulunan öğrenci adayları ve öğrenci velilerine son bir imkan tanıyor. 2013 yılından itibaren uygulanmaya başlanan 4+4+4 zorunlu eğitim sisteminin ilk basamağı olan ilkokul öğrenimi, 69. ayını tamamlayan çocukların eğitime geç kalmadan başlamasını zorunlu kılmaktaydı. Ancak 2019 yılında yayınlanan eğitim başlangıç yönergesi ile birlikte; 69. ayını tamamlamasına rağmen eğitime hazır olmadığı düşünülen öğrenciler için, velilerin dilekçe vermesi halinde erteleme işlemi  uygulanabilecek. Aynı zamanda velinin talebi doğrultusunda bu öğrenci adayları okul öncesi eğitimine yönlendirilerek, ilkokul öğrenimine uygun bir ön öğretim alınması sağlanacak.

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir