• Temmuz 24, 2021

İlkokul Sınıfları İçin Kitap Önerileri

 İlkokul Sınıfları İçin Kitap Önerileri

İlkokul sınıfları için kitap önerileri neler? Çocuklara kitap okuma alışkanlığını küçük yaşlarda aşılayabilmek, ileride onları bekleyen hayatta daha başarılı olmaları için çok önemli bir adımdır. Aynı zamanda hayal güçlerinin daha güçlü olmasını ve sorunlarla karşılaştıklarında daha hızlı problem çözebilme kabiliyetlerinin de artmasını sağlar. Çocuk iken başlayan iyi ya da kötü her alışkanlık ömür boyu onunla birlikte devam eder. Alışkanlıkları çocuk yaşlarda kazanmak kolay iken, onları sonradan değiştirmek çok zordur. Bu yüzden onlara yaşına göre okuyacakları kitap tavsiyelerinde bulunarak severek keyifle okumasını sağlayın. Onlara kitap okumakta eşlik edin, birlikte okuyun ve hikayeler yazın… Bir gün geriye bakıp döndüğünüzde kitap okumakla kalmayıp size kendi yazdığı masalları anlatacağı bir geleceği olsun.
İlkokul 1,2,3 ve 4. sınıflar için kitap önerileri listemiz Bilkent Üniversitesi’nin yayınladığı yazıdan yararlanarak kaleme alınmıştır.

İlkokul 1. Sınıflar İçin Kitap Önerileri

Daha okumaya yeni başlayan ve merakla her şeyi okumak isteyen çocuklarımız için onları sürükleyici bir maceranın içerisine çıkaracak, kitaplar seçtik.
Küçük Sırlar: Güneşle konuşan Sıla onu dünyaya “Geri Dön ” diye çağırırken uzayın efendisi Venüs ile tanışır. Ondan gezegenlerin ve uzayın hikayesini dinleyen Sıla’nın duyduklarını okudukça sizde inanamayacaksınız.
Kırmızı Deniz Yıldızı: Okyanusun derinliklerinde yaşayan küçük deniz yıldızı Alas çok meraklı bir çocuktu ve bir gün okyanusun yukarısına doğru yüzerek gökyüzüyle tanıştı. Gökyüzünde ona benzeyen binlerce hatta milyonlarca yıldız vardı…

İlkokul 2. Sınıflar İçin Kitap Önerileri

Okumayı öğrenen çocuklarımıza dünyamız ile daha yakından tanışmaya başlayacağı, meraklarını okuyarak giderecekleri bir kaç kitap seçtik.
Eksik Alfabe: Hayvanların dünyasını daha yakından tanımaya var mısınız? İçerisinde eğlenceli aktiviteler barındıran bu kitap onların meraklarını giderecek. A’dan Z’ye gelin hayvanların dünyasını birlikte öğrenelim ve kitapta yer alan boş sayfalara bilgilerimizi bizler de yazalım.
Mini Küçük Dedektif: Mini’nin abisi Martin bir gün okulda cebinde başkasının cüzdanıyla yakalanınca onu cüzdan çalmakla suçlarlar. Martin suçlamayı reddetse çok yalancı biri olduğundan kimse ona inanmaz. Yalnızca Mini onun suçsuz olduğuna inanır ve bunu kanıtlamak için dedektiflik yapmaya başlar.

İlkokul 3. Sınıflar İçin Kitap Önerileri

Hayatta her şeyi merakla sorgulamaya başlayan 10 yaşındaki çocuklarımız için eğlenceli gülerek okuyacakları kitapları derledik.
Beyaz Benekli At: Kitapta 4 farklı hikaye anlatılsa da yazar kitaba ilk öykünün hikayesini vermiştir. İlk hikayede Bora’nın hayal gücünde yolculuğa çıkarken, ikincisinde balıkların bilinmeyen yönlerine doğru bir maceraya çıkılıyor. Mor Boncukta arkadaşlığın değerini anlatırken bir diğerinde Örgücü Nine’nin insanların hayatlarına nasıl dokunduğunu gösteriyor.
Sıcak Çikolatalı Yolculuklar: Kitapta ebeveynlerinden gördüğü baskıyla dans kursuna giden bir kızın hikayesine odaklanıyor. Kurslara gitmekten çok bunalan Su bir gün taksiyle kursa giderken tanıştığı taksici amca hayatını değiştirir.

İlkokul 4. Sınıflar İçin Kitap Önerileri

Hayallerinin peşinden gitmeyi ve asla vazgeçmemeyi öğrenmesi gereken çocuklarımız onlara ışık tutan kitapları seçtik.
Bulutlara Şiir Yazan Çocuk: Çocukların yaratıcı dünyasını genişleten, onlara bu çağı sorgulatan ve düşünme yeteneklerini arttıracak bir kitap… Annesinin zor bir öğretmen olmasından yakınan Sevgi sınıfın en çalışkan çocuğuyla sorunlar yaşamaktadır ve bir gün şiir yazmak konusunda olan yeteneğini keşfeder.
Mahalle Sineması: Çocuklarımızın eskinin güzel çocukluk yıllarına götürecek olan kitap onların girişimci yanını ortaya çıkarmak için çabalıyor. Hikayede yer alan çocukların bir sinemanın hayalini kurarken arkadaşlarıyla birlikte bunu başarmanın verdiği mutluluğunu anlatıyor.

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir