• Eylül 25, 2022

Hızlı Okuma Teknikleri

 Hızlı Okuma Teknikleri

Okumak, gün geçtikçe gelişen teknolojiyle beraber zaman zaman daha değersiz hale gelebiliyor fakat teknolojiyi uygun kullanan kişiler ise okumayı daha rahat, daha çok ve her ortamda yapabiliyor. Konu hızlı okuma teknikleri olduğunda ise asıl amaçlanan daha kısa süre içinde daha fazla kelime okuma ve okumayla birlikte bunları anlamaktır.

Bazı insanlar hızlı okuduklarını iddia ederler fakat okuduklarını anlamadıkları için dert yanarlar. Bu durum aslında bir hızlı okuma olarak ifade edilemez. Hızlı okuma konusunda başarılı olmak için hem gerçek anlamda hızlı okuma yapılmalı ve aynı zamanda anlama noktasında da daha kısa sürede anlaşılmalıdır. Hızlı okumada beyin ve göz arasındaki ilişki ve bu ilişkinin hızlı çalışması amaçlanır ve çalıştığı anda artık hızlı okuma yapabilir ve rahatça anlam çıkarabilirsiniz.

Hızlı okuma tekniklerinden birkaç tanesini ele alalım.

1.) Kelime Haznesini Geliştirmek:Kelime haznenizin geniş olması okuduklarınızı daha rahat anlamanızı sağlayacaktır. Bilinmeyen bir kelime tüm cümlenin anlamsız olmasını sağlayabilir dolayısıyla çok fazla kitap okuyarak haznenizi genişletebilir ve okudukça hızlanabilirsiniz.

2.) Odaklanmak:Odak, dikkat konusu oldukça önemlidir. Mevcut olan sizi yavaşlatacak alışkanlıklardan vazgeçmeli, defalarca baştan okumamalı ve direkt okuduğunuza o an ki cümleye odaklanmalısınız.

3.) Göz Atmak, İncelemek:Okumaya başlamadan önce kitabı incelemeniz, başlıklarına göz atmanız, ilk ve son parafların birkaç cümlesini okumanız ve varsa kitabın özet kısmını okuyarak kitaba başlamanız size genel bilgileri almanızı sağlayacak ve hızlı okuma noktasında da büyük avantaj sağlayacaktır.

4.) 5N1K: 5N1K yöntemi ise okurken metin içinde kendinize sorular yöneltmelisiniz ve bu sorular ne, nerede, nasıl, ne zaman, neden ve kim soruları olmalıdır. İster istemez beyniniz bu sorularla sınıflandırma yapacak ve okuduklarınızın uzun süreli hafızada kalmasını sağlayacaktır.

 

Bahsedilen hızlı okuma teknikleri ile okumanızı farklı boyutlara taşıyabilir, daha çok okuma yapabilir ve zamanınızı daha iyi değerlendirebilirsiniz. Çocuklarınız için erken yaşlarda alışkanlık kazanmasını sağlamanız çok önemlidir, yetişkinler için de hızlı okuma ve anlama iş hayatında da oldukça başarı getirecektir. Elinize bir kitap almalı ve okumaya başlamalısınız.

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir